Zapraszamy na prowadzone przez naszych pracowników lekcje muzealne, połączone ze zwiedzaniem wystawy Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak.


A oto tematy zajęć, które możemy przeprowadzić dla Państwa:

Zabytki z ziemi – Tajniki pracy archeologa – jego warsztat i metody badawcze. W naszej piaskownicy muzealnej przekonacie się sami, że archeologia oprócz poznania historii daje możliwość świetnej zabawy.

Od podków po gąsienice - O tym, jak wierzchowca zastąpił koń mechaniczny, a zbroję czołgowy pancerz.

Zwierzęta na wojnie – czyli konie, słonie i wielbłądy. Od najdawniejszych czasów do walki na polach bitewnych używano różnych gatunków zwierząt. Poznamy te które na trwałe zapisały się w historii wojen. Niektóre z nich za swe ogromne poświęcenie otrzymały medal.

Jaki on rycerski. Historia średniowiecznych ideałów - kim był rycerz i czy łatwo można było nim zostać? Poznamy dawne kodeksy postępowania i wejdziemy do świata wartości, które są aktualne do dziś.

Zaślubiny z morzem -  starożytne obrzędy morskie, które miały znaczący wpływ na powstanie ceremonii zaślubin z morzem, oraz jej znaczenie dla polskiej tradycji morskiej. Poznamy tradycję zaślubin Polski z morzem w Pucku i Kołobrzegu.

Wojna od kuchni – życie codzienne na froncie: poznacie sekrety żołnierskiej kuchni, piosenki wojskowe i zwyczaje obozowe. Manierki, menażki, kubki, niezbędniki, chlebaki, pudełka na cukierki będzie można obejrzeć na wystawie Dzieje Oręża Polskiego.

Lepszy mundur czy zbroja? Od wojownika do żołnierza - zastanowimy się jak na przestrzeni wieków zmieniał się strój ochronny. Będziecie mogli przymierzyć mundury, czapki, hełmy, hełmofony.

Bój o Kołobrzeg – walki o miasto w 1945 r. - Jest marzec 1945 r. Padają ostatnie bastiony hitlerowskich Niemiec i mimo, że koniec wojny jest już bliski, na Pomorzu trwa jeszcze obrona miejsc strategicznie ważnych. Na szlaku I Armii Wojska Polskiego stoi Kołobrzeg.

Tajemnice spod pancerza - dwie myśli techniczne, dwa super czołgi- Panzer IV, kontra T-34. Ciekawostki konstrukcyjne, czyli pancerz, układ jezdny, silnik, układ napędowy. Nowe rozwiązania, które pioniersko pojawiły się w wyżej wymienionych czołgach.

Dzieje wojenne Kołobrzegu - gród, miasto, twierdza – działania wojenne, które miały wpływ na historię Ziemi Kołobrzeskiej.

Husaria, najlepsza i najgroźniejsza jazda świata - podczas spotkania poznacie najbardziej znaną formację kawalerii w historii Polski. Prezentacja uzbrojenia i oporządzenia husarii oraz jej najważniejszych bitew.

Enigma - rozszyfrowana tajemnica - Przedstawienie wkładu polskich uczonych w rozszyfrowaniu najpilniej strzeżonej tajemnicy wojskowej Niemiec.

Legenda II RP – pistolet Vis. Legendarny i najbardziej rozpoznawalny typ broni krótkiej dwudziestolecia międzywojennego. Poznaj symbol polskiej myśli technicznej i obiekt westchnień miłośników oręża.

Spadochron na wojnie - II wojna światowa charakteryzowała się niespotykanym w historii użyciem wielu rodzajów wojsk. Jedną z intensywnie rozwijanych koncepcji, była idea wykorzystania wojsk powietrzno - desantowych.

Skrzydła wojny - planowanie, zebranie, start ..... Taki scenariusz realizowały załogi bombowe państw zaangażowanych w konflikt. Alarm, bieg do schronu, takie zachowania przejawiali mieszkańcy atakowanych miast. Jak przebiegała wojna powietrzna w Europie?

 Od gryfa do orła - militarna historia Pomorza od 1618 do 1945 r.

Królowie wojownicy, od Chrobrego do Sobieskiego - monarchowie, którzy ogniem i mieczem wyznaczali granice państwa polskiego.

Za mundurem panny sznurem - mundur wojska polskiego w II Rzeczypospolitej. Historia polskiego munduru wojskowego z czasów II Rzeczpospolitej, geneza jego powstania, ciekawostek z nim związanych. Wykład połączony jest ze zwiedzaniem wystawy stałej ”Dzieje oręża polskiego”, na której uczniowie mogą poznać wszystkie typy umundurowania używanego przez żołnierzy polskich w dwudziestoleciu międzywojennym.

Polskie skrzydła w służbie RP - historia polskiego lotnictwa od jego początków do końca II wojny światowej. Postacie słynnych lotników, samoloty używane przez Polaków, ciekawostki związane z symbolami lotniczymi.

Kobieta w mundurze - od Emilii Plater do Emilii Gierczak, rola kobiety w historii wojen.

Wojna i Pokój - rozwój myśli dyplomatycznej od wojny trzydziestoletniej do1945 r.

Orzeł na Pomorzu - od Chrobrego do Napoleona. Polski czyn zbrojny na Pomorzu Zachodnim.

Od piasta, do miasta - polityka pierwszych Piastów oraz ich polityka urbanizacyjna na przykładzie Kołobrzegu.

Pamiętny wrzesień roku 1939 - lekcja poświęcona wybuchowi najkrwawszej z wojen w dziejach świata, która rozpoczęła się napaścią Niemiec hitlerowskich, i nieco później ZSRR na Polskę. O tym jak Polacy pierwsi stawili zdecydowany opór agresorom. Przedstawienie najważniejszych bitew, portrety dowódców, plusy i minusy polskiej armii we wrześniu 1939r. Lekcja uzupełniona prezentacją multimedialną oraz oglądaniem fragmentu wystawy stałej poświęconej  kampanii wrześniowej.

Wiek XVII stuleciem wojen - wojny polsko- szwedzkie;  polsko- tureckie; polsko- moskiewskie. Cykl opracowany z myślą o przedstawieniu licznych wojen toczonych przez Rzeczpospolitą w XVII stuleciu. Wykłady opisujące przebieg walk, uwarunkowania polityczne: wewnętrzne i zewnętrzne wojen, przedstawiające uczestników konfliktów (władcy, wodzowie). Poznamy plany bitew, ilustracje oraz portrety znaczących postaci.

Hetmani w XVII- wiecznej Polsce - Dzieje naszego kraju obfitują w wydarzenia militarne. Szczególnie wiek XVII jest okresem licznych wojen toczonych przez Rzeczpospolitą na licznych frontach. Stąd ogromne znaczenie wojska w historii Polski. Wykład połączony z prezentacją multimedialną przybliża uczniom postacie wodzów dowodzących naszymi armiami w XVII w. Przede wszystkim przedstawione są biografie dowódców i ich najważniejsze dokonania.

Polskie powstania narodowe - Powstanie Kościuszkowskie,  Polskie powstania narodowe w XIX w.,  Powstanie Wielkopolskie,  Powstanie Warszawskie. Cykl poświęcony  tragicznym wydarzeniom z dziejów naszego kraju, kiedy to pozbawieni państwa Polacy podejmowali próby odzyskania niepodległości i suwerenności. Każda z lekcji jest wykładem połączonym z prezentacją multimedialną zawierającą portrety znaczących postaci historycznych, plany najważniejszych kampanii powstańczych, graficzne przedstawienia wybranych bitew.

Na zdjęciu - dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. I Armii Wojska Polskiego, www.sp4.kolobrzeg.pl

Partnerzy


 

 

BIP

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na stronie internetowej oraz w publikacjach przetwarza dane osobowe – rozpowszechnia wizerunek osób uczestniczących w publicznych imprezach organizowanych przez Muzeum zgodnie z art. 81 ust. 1 Ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 666). Uczestnik imprezy może zażądać zaprzestania przetwarzania danych osobowych – rozpowszechniania wizerunku, poprzez zgłoszenie powyższego faktu w formie pisemnej do Muzeum.