Zapraszamy Państwa na spotkanie z cyklu "Tajemnice historii". Tym razem gościć będziemy Pana Krzysztofa Plewako, który przybliży nam historyczną rolę, jaką odegrały czołgi w bitwie pod Cambrai w 1917 r.

23 listopada, godz. 18.00 – sala plafonowa, Muzeum Miasta Kołobrzeg ul. Armii Krajowej 13.

Dokładnie sto lat temu, w listopadzie 1917 r. rozegrała się najciekawsza z bitew I wojny światowej – bitwa pod Cambrai. Była ona próbą przełamania klinczu wojny okopowej, w jakim od trzech lat pozostawały armie na froncie zachodnim. Kolejne ofensywy skończyły się przerażającymi stratami obu stron, szczególnie w bitwach na wyniszczenie pod Verdun i nad Sommą w 1916 r., i nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dopiero zmasowane uderzenie blisko 500 czołgów brytyjskich pod Cambrai 20 listopada, po raz pierwszy nie poprzedzone wielodniowym przygotowaniem artyleryjskim, doprowadziło do przełamania Linii Hindenburga, przy zaskakująco niskich stratach własnych. Po raz pierwszy też użyto lotnictwa do bezpośredniego wsparcia ataku. Co prawda po kilku dniach bitwa zakończyła się „remisem”, dzięki energicznym kontratakom niemieckim. Dostarczyła jednak obu stronom ogromnej ilości doświadczeń, wykorzystanych w 1918 r.  (zarówno w wiosennej ofensywie niemieckiej, jak i w letnich bitwach pod Soissons i Amiens). W czasie naszego spotkania 23 listopada z Krzysztofem Plewako, autorem książki „Cambrai 2017” (seria Historyczne Bitwy, wydawnictwo Bellona), zostaną przedstawione bardziej i mniej znane aspekty oraz doświadczenia bitwy pod Cambrai.

Krzysztof Plewako, emerytowany oficer artylerii, współpracuje z Muzeum Oręża Polskiego od blisko 40 lat, przygotowując m.in. dioramy i modele dla potrzeb ekspozycji stałych oraz wystaw czasowych. Obecnie zajmuje się popularyzacją historii wojskowości wśród dzieci i młodzieży poprzez np. prowadzenie pracowni historycznych gier wojennych z wykorzystaniem dioram, figurek i modeli. Jest też tłumaczem wydawnictw historycznych Bellony i redaktorem przewodników.