FERIE Z HISTORIĄ

 

Program zajęć edukacyjnych, realizowanych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

w dniach 1.02 - 12.02.2016r.

 

 

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu będzie realizować, już po raz ósmy program aktywnej przestrzeni muzealnej. Podpatrując dobre praktyki instytucji kulturalno - oświatowych, przygotowaliśmy program edukacyjny, który powinien sprawić, że uczestnictwo

w Feriach z Historią, będzie dla najmłodszych ciekawym przeżyciem, pełnym wrażeń, zabawy również i nauki. Zajęcia nasze są uzupełnieniem szerokiej muzealnej oferty edukacyjnej.

Zakładamy, że uczestnictwo w „Feriach z Historią pomoże zdobyć lub poszerzyć wiedzę o regionie, ukształtuje umiejętności dostrzegania wartości historyczno - kulturowych małej ojczyzny - miejsca w którym żyjemy.

 

Zajęcia zaczynamy 1 lutego o godz. 8.30

w Oddziale Historii Miasta, ul. Armii Krajowej 13

 

Dzień 1 1 lutego 2016 – poniedziałek (I tydzień ferii)

Dzień 9 11 lutego 2016 – czwartek (II tydzień ferii)

 

Śladami historii i przyrody 

godz. 9.00 - 10.30

Studio Historyczne Huzar przeprowadzi prelekcje związane ze schyłkowym okresem II wojny światowej na Ziemi Kołobrzeskiej. Uczestnicy zajęć, oprócz wysłuchania opowieści na temat walk o miasto i region w 1945r. ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odegrali w czasie tych wydarzeń żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Będzie okazja do obejrzenia bogatej kolekcji epokowych zdjęć oraz opartych o nie rekonstrukcji między innymi wojskowych sylwetek (umundurowanie, wyposażenie oraz uzbrojenie używane przez walczące strony).

Scenariusz prelekcji zakłada część wykładową, podczas której uczestnicy zaproszeni zostaną do dyskusji oraz będą odpowiadać na pytania postawione przez prelegenta. Część praktyczna zrealizowana zostanie w oparciu o dostarczone przez Studio Historyczne Huzar repliki umundurowania oraz podstawowego ekwipunku bojowego, które uczestnicy będą mogli przymierzyć i wykonać pamiątkową fotografię (zdjęcia po obróbce zostaną przesłane na wskazane przez nich adresy e-mail). Do dyspozycji będą między innymi: kurtki mundurowe wz. 1943 i wz. 1936 używane przez żołnierzy Wojska Polskiego na Wschodzie, czapki polowe - rogatywki wz. 1943, hełmofon czołgowy z goglami adekwatny do realiów roku 1945, czapka pilotka z goglami lotniczymi, hełm stalowy wz. 1942 oraz wiele mniejszych elementów wojskowych sortów.

www.huzar.mil.pl 

Manewry przyrodniczo - wojskowe

na terenie zagrody rolnej w Stramniczce,

 

Podróż do średniowiecza” - warsztaty tkackie i kulinarne

godz. 11.00 - 16.00

Po raz kolejny zapraszamy uczestników Ferii z historią na zajęcia edukacyjne
w formie manewrów wojskowo – przyrodniczych.

- kamuflaż, czyli sztuka znikania;

- łączność na polu walki;

- udzielanie pierwszej pomocy w warunkach polowych;

- poszukiwanie skarbów wykrywaczem metalu;

- samodzielne rozpalanie ogniska;

- zabawy integracyjne;

- małpi gaj;

- ognisko (kiełbaski, kartofle);

- strzelnica;

- przejażdżki konno oraz samochodem terenowym;

- wojskowa musztra.

Zajęcia poprowadzi:

Tadeusz Waśko (Wania) - znany kołobrzeski edukator, który już od ponad 10 lat organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Najbardziej znane to Piracka Przygoda, nawiązująca do tradycji morskich, związanych z tradycją wielkich żaglowców i romantycznym wizerunku piratów. Programy przygotowywane są przez instruktorów zawsze ubranych
w stylizowane stroje. Gry i zabawy cieszą się dużym zainteresowaniem. Jako piraci przygotowywali oprawę dla programów telewizyjnych i radiowych. Uczestniczyli w programach Bezpieczna Jedynka, Teleranek oraz cyklach programów dla dzieci przygotowywanych na ferie zimowe.

 

warsztaty tkackie i kulinarne

- średniowieczna moda - ubiór i ozdoby dawnych Słowian;

- warsztaty tkackie - tkanie na bartku, poznanie dawnej techniki tkackiej;

- wykonanie ozdobnej krajki

- średniowieczne kulinaria - słowiańskie przysmaki, pokaz dawnych naczyń glinianych i drewnianych;

- warsztaty kulinarne - samodzielne przygotowanie i pieczenie podpłomyków (z miodem i powidłami).

Zajęcia poprowadzą:

Barbara Hordyjewska oraz Lilianna Michalska - nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kołobrzegu. Od kilkunastu lat prowadzą jedyną w Polsce szkolną grupę rekonstrukcyjną. Grupa Słowianznana jest w całym kraju. Zapraszani byli między innymi do Wolina i Świdwina. Występowali w popularnym programie telewizyjnym dla dzieci i młodzież „Teleranek”. Gościliśmy ich również w Muzeum Oręża Polskiego.

 

 

Dzień 2 2 lutego 2016 – wtorek (I tydzień ferii)

Dzień 8 10 lutego 2016 – środa (II tydzień ferii)

 

SZCZECIN

miasto zieleni, pięknej architektury i dwóch caryc

Całodzienna podróż studyjna do stolicy naszego województwa

 

godz.    6.45 -   zbiórka uczestników przy Ratuszu;

godz.    7.00 -   wyjazd;

godz.   9.00 - 11.00  zwiedzanie oraz zajęcia edukacyjne na terenie 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie Podjuchach;

godz. 12.00 - 12.45  Muzeum Techniki i Komunikacji;

godz. 13.00 - 14.00  Muzeum Narodowe wystawa - Miasto Nauki”;

godz. 14.15 - 15.00  zwiedzanie szczecińskiej filharmonii;

godz. 16.00 - 18.30  zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich (muzeum zamkowe, sala Bogusława, krypty oraz taras      widokowy); warsztat cukiernicze - manufaktura Cukier Lukier” (samodzielne wykonanie lizaka oraz cukierków);

ok. godz. 20.30 powrót do Kołobrzegu

 

Muzeum Techniki i Komunikacji

Co to jest: kurołapka, skarpeta, skorupa, księżniczka, babuszka, skiepa, ryczy-pipa, galopicha, królowa pobocza, dymisnierusos? Tak ochrzciliśmy syrenkę. Samochód ten Polacy za czasów wczesnego PRL kochali miłością ogromną, choć często bez wzajemności.

Szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji jest wypełnione po brzegi samochodami, w których kochali się Polacy. Niemal każdy kierowca znajdzie w starej zajezdni tramwajowej przy ul Niemierzyńskiej swój pierwszy pojazd. Syrena, to skarpeta (zapach) i kurołapka (otwierane do przodu mogły zgarniać kury we wsi). Motocykl wfm, to wuja Franka motor. Fiat 126p był Fatalną Imitacją Auta Turystycznego 1-osobowego 2-drzwiowego 6-krotnie przepłaconego albo kaszlakiem. Jego większy brat, to kredens i kancior. Autobus jelcz był ogórkiem, tramwaj GT6 - helmutem.

Pojazdy, które zasługiwały na własne imię parkują już tylko w naszym muzeum. Kurołapki, babcie i mydelniczki ustąpiły miejsca w garażach kolejnym modelom fiatów, fordów, volkswagenów. Nikt nie nadaje imion samochodom projektowanym przez komputer.

www.muzeumtechniki.eu

Muzeum Narodowe - wystawa Miasto Nauki

Interaktywna wystawa Miasto Nauki, będąca przykładem nowoczesnej komunikacji naukowej, jest wyjątkową formą zapoznania widza z podstawowymi prawami przyrody. Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych poprzez zabawę można m.in. poznać takie zagadnienia jak odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja.

Celem ekspozycji jest ożywienie zainteresowania nauką w społeczeństwie, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz uzupełnienie oferty systemu szkolnictwa. Ma ona inspirować do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne doświadczenia.

W odróżnieniu od obiektów prezentowanych na tradycyjnych wystawach eksponaty z Miasta Nauki zaprojektowane są w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z zakresu różnych dziedzin wiedzy. Doświadczenia te dotyczą nie tylko nauk przyrodniczych, ale także społecznych. Na wystawie obecne są również obiekty z pogranicza nauki i sztuki.

Ekspozycja została stworzona przez szczecińskich naukowców z Fundacji Miasto Nauki, a autorem koncepcji jest Grzegorz Adamowicz. Zespół ten prezentował wystawy w Międzyzdrojach, Łodzi, Puławach, Włocławku, Białymstoku, Toruniu oraz w Moskwie. W Szczecinie po raz pierwszy pokazane będą nowe eksponaty: szalone zegary, wielki kran i ferrofluid.

Największymi atrakcjami są niespotykane w Polsce eksponaty prezentujące różne zjawiska. Studnia bez dna, nieskończoność od środka, lewitacja, wymazywanie twarzy, tańczące śrubki – to tylko niektóre przykłady. Jednym z ważniejszych stanowisk doświadczalnych na ekspozycji jest „wirujący domek”. Zwraca on uwagę na potęgę umysłu, działania, których nie można w pełni kontrolować.

Dzięki medycznym modelom głowy i oka można zrozumieć działanie naszych narządów wzroku. Najważniejszym z nich jest – o dziwo – mózg. Na wystawie można wszystkiego dotykać i eksperymentować na sobie.

www.muzeum.szczecin.pl

Zamek Książąt Pomorskich - Zamek jest własnością Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, który ma tam swoją siedzibę. W Zamku działają instytucje kultury: centrum kulturalne pn. „Zamek Książąt Pomorskich” (niegdyś Wojewódzki Dom Kultury) obejmujące salę koncertową im. Bogusława I, sale wystawowe, kino „Zamek” , Teatr Krypta, stałe wystawy wnętrz, oraz Opera na Zamku. Oprócz centrum „Zamek Książąt Pomorskich” funkcjonuje sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego i dwie restauracje. Na Zamku organizowane są koncerty, wystawy artystyczne i historyczne, spotkania literackie i naukowe, a na dziedzińcu imprezy kulturalne oraz koncerty. Na zamku odbyły się koncerty wielu znakomitych wykonawców muzyki jazzowej i rozrywkowej m.in. Jan Garbarek, Chic Corea, Marcus Miller, Manhattan Transfer, Bobby mc Ferrin, Chris Botti, Paco de Lucia, Richard Bona, Gotan Project.

www.zamek.szczecin.pl

Filharmonia - Pomysł zbudowania nowej siedziby Filharmonii w miejscu nieistniejącego już Domu Koncertowego (Konzerthaus) zrodził się w 2004 roku. Filharmonicy potrzebowali większej i nowocześniejszej przestrzeni, bowiem instytucja „wyrosła” z ówcześnie zajmowanego skrzydła Urzędu Miasta. Szczecinianie natomiast widzieli w powstaniu sali koncertowej u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki symboliczne nawiązanie do muzycznej historii miasta. Trzy lata później ogłoszono konkurs na koncepcję nowej filharmonii. Spośród propozycji czterdziestu czterech pracowni z całego świata jury wybrało projekt opracowany przez studio Barozzi/Veiga z Barcelony.
Lodowa bryła budynku już w pierwszej fazie realizacji okrzyknięta została nową ikoną miasta, a portal
bryla.pl uznał ją za jedną z najbardziej interesujących inwestycji w kraju. Projekt zajął również pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards 2014 w kategorii Najlepszy projekt architektoniczny roku. Architekci dołożyli starań, by uwzględnić kontekst, w którym osadzony miał być projekt. Budowla wyróżnia się odwagą i lekkością, lecz jednocześnie tworzy spójną linią z neogotycką zabudową otoczenia.

Wnętrze filharmonii to ponad 12 000 metrów kwadratowych przestrzeni, rozłożonej na czterech kondygnacjach, w której znajdują się m.in.: sala symfoniczna, sala kameralna, sale prób, sklep muzyczny, kawiarnia, obszerne foyer oraz garderoby dla artystów, magazyn instrumentów i biura.
Sala symfoniczna, zwana również Salą Słoneczną, może pomieścić 953-osobową publiczność. Doskonała akustyka Sali Słonecznej ma swoje źródło w specjalnej geometrii ścian i sufitów, opracowanej przez architektów wspólnie z dr. Higini Arau, barcelońskim specjalistą w dziedzinie akustyki architektonicznej. Wszystkie parametry sali symfonicznej (siła, równomierność dźwięku, czas opóźnienia i współczynnik odbić bocznych) dają efekt porównywany do wzoru tego typu realizacji – sali koncertowej Musikverein w Wiedniu.

W sali kameralnej – zaprojektowanej dla 192 osób – czas pogłosu jest zgodny z projektowanym do jednej setnej sekundy. Stąd też sala ta zyskała miano „akustycznej perełki”.
Na co dzień biała fasada Filharmonii może rozbłysnąć wieloma barwami w różnej konfiguracji. Uroczyste otwarcie nowej siedziby odbyło się wraz z rozpoczęciem sezonu artystycznego 2014/2015.

www.filharmonia.szczecin.pl

 

Dzień 3 - 3 lutego 2016 - środa (I tydzień ferii)

Dzień 10 12 lutego 2016 - piątek (II tydzień ferii)

 

Zaczarowani urokiem Kaszub 

całodzienna podróż do krainy o zróżnicowanym krajobrazie, ciekawej historii, bogactwie kultury i zwyczajów oraz niezwykłym języku mieszkańców.

 

godz. 6.45 - zbiórka uczestników przy Ratuszu;

godz. 7.00 - wyjazd;

godz. 10.00 - zwiedzanie Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie

godz. 12.00 - zajęcia edukacyjne oraz zwiedzanie Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich lekcje muzealne:

                       - lekcja języka kaszubskiego;

                       - muzyczne narzędzia i instrumenty obrzędowe.

godz. 15.30 - Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie;

godz. 16.30 - Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie;

godz. 17.30-  wyjazd;

godz. 20.30-  Kołobrzeg.

Kaszubi (Pomorzanie) to słowiańska ludność autochtoniczna Pomorza. W średniowieczu zamieszkiwali oni tereny między Odrą na zachodzie a Wisłą na wschodzie. Północna granica zasiedlonego przez nich obszaru zawsze opierała się o Bałtyk, podczas gdy południową stanowiły mokradła nad Notecią i trudno dostępne bory. W X/XI w. Kaszubi sąsiadowali na zachodzie ze Słowianami Połabskimi, na południu z Polanami, na wschodzie z Prusami. Przez wieki podlegali oni różnym wpływom (zwłaszcza niemieckim) i wypierani byli na wschód. Przetrwali na Pomorzu Gdańskim, gdzie ich liczebność szacowana jest na ponad 550 tys. Kaszubi zachowali własny język, tradycje i obyczaje oraz świadomość, że są prastarym plemieniem słowiańskim.

Dziś zamieszkują zwarty obszar, znajdujący się głównie w granicach powiatów bytowskiego, chojnickiego, kartuskiego, kościerskiego, puckiego i wejherowskiego. Poza tym są najliczniejszą grupą etniczną w powiatach: człuchowskim, gdańskim, lęborskim, słupskim oraz w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Naukowcy nie doszli do konsensusu co do pochodzenia nazwy „Kaszubi”. Niektórzy twierdzą,
że słowa „Kaszubi”, „Kaszuby” wywodzą się od nazw terenowych (np. mokradeł), inni natomiast uważają, że jest to nazwa etniczna, od której powstała nazwa terytorium. Po raz pierwszy pojawiła się ona w dokumencie papieża Grzegorza IX, w którymtytułował on księcia zachodniopomorskiego Barnima I dux Slavorum et Cassubiae. Określenie ludu w tej tytulaturze pojawiło się dopiero w wieku następnym, za panowania Barnima III (1320-1368), który był dux Cassuborum. Co ciekawe, w średniowieczu określenie Kaszuby stosowano do ziem zachodniej części Pomorza, nie zaś do Pomorza Gdańskiego, obecnie zamieszkiwanego przez ludność kaszubską.

Część Kaszubów zachowała własną kulturę i znajomość języka. W socjologii dominuje współcześnie pogląd, zgodnie z którym stanowią oni grupę etniczną narodu polskiego. Zdecydowana większość jej członków posiada podwójną identyfikację – narodową polską i etniczną kaszubską, choć są i tacy, którzy identyfikują się wyłącznie jako Kaszubi.

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie - zajmuje północne, najstarsze skrzydło zamku zwane Domem Zakonnym oraz dwie przylegające do niego Baszty: Młyńską i Prochową, jak również kurtynowy mur obronny. Zwiedzanie rozpoczynamy od parteru, na którym znajduje się stała wystawa etnograficzna poświęcona kulturze materialnej Kaszubów Bytowskich. Z ostatniej z sześciu sal tej wystawy wchodzimy krętymi ceglanymi schodami na pierwsze piętro. Znajdują się tutaj wystawy o charakterze historycznym, nawiązujące do czasów krzyżackich oraz panowania Gryfitów na ziemi bytowskiej. Po zwiedzeniu ekspozycji pierwszego piętra powracamy na krętą gotycką klatkę schodową, aby wejść na drugie piętro. Po prawej stronie korytarza znajduje się wejście do obszernej sali wystaw czasowych. Aby dotrzeć do Baszty Młyńskiej i murów obronnych powracamy do wąskiego korytarza. Na jego końcu widać rozwidlenie: gdy skręcimy w lewo, dotrzemy do Baszty Młyńskiej, w której znajduje się wystawa poświęcona historii Bytowa, zlokalizowana na najwyższej kondygnacji. Z baszty schodkami w dół dotrzemy na mury obronne, z których jak na dłoni widać cały zamkowy dziedziniec. Tu kończy się zwiedzanie muzeum. Aby wyjść na zewnątrz trzeba powrócić z murów w kierunku baszty, następnie – kierując się strzałkami na ścianach – przejść długim korytarzem, będącym jednocześnie północnym murem obronnym, o czym przypominają wąskie okienka strzelnicze, przez które widać położone w dolinie miasto. Na końcu korytarza należy skręcić w prawo na główną klatkę schodową, która wyprowadzi zwiedzających na zamkowy dziedziniec.

www.muzeumbytow.pl

Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich – muzeum typu skansenu, w którym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia oprócz pasa nadmorskiego. Muzeum znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim w gminie Kościerzyna na obszarze Pojezierza Kaszubskiegoi Wdzydzkiego Parku Krajobrazowegonad jeziorem Gołuń.

Muzeum zajmuje 22 ha i jest on podzielony na 6 sektorów odpowiadających 5 obszarom Kaszub, oraz sektor zawierający obiekty użyteczności społecznej: drewniany, XVII-wieczny kościółek przeniesiony ze Swornychgaci, szkołę ze wsi Więckowy, tartak ze Staniszewa oraz kuźnię z Linii, które są zaaranżowane w sposób sprawiający wrażenie przebywania w kompletnie wyposażonej wsi kaszubskiej.

Oprócz kilkunastu kompletnych zagród chłopskich z okresu XVII-XIXwieku na terenie skansenu znajduje się też kilka dworków i obejść drobnej szlachty a także domy robotników rolnych, karczma oraz dwa młynywiatrakowe: tzw. koźlak z Jeżewnicy oraz typu holenderskiego z Brus. Większość obiektów ma także wyposażone częściowo lub całkowicie wnętrza.

Na terenie Parku odbywają się imprezy folklorystyczne: Jarmark Wdzydzki w trzecią niedzielę lipca oraz Święto Kartofla (w trzecią niedzielę września) a także pokazy zajęć domowych i rzemieślniczych, kiermasze, lekcje, koncerty muzyki ludowej, odpusty itp.

www.muzeum-wdzydze.gda.pl

 

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie - zostało powołane do życia 17 lipca 1978 r. Prezentująca unikatowe zbiory placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego.

W 2015 roku, po 37 latach działalności, dzięki dotacji uzyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęły się prace nad modernizacją wystawy stałej, 22 sierpnia 2015 roku została otwarta nowa ekspozycja stała.

Połączenie tradycyjnych treści z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi umożliwiło stworzenie wielowątkowej narracji dostosowanej do potrzeb i ciekawej dla zwiedzających w różnym wieku. Oprócz najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w Muzeum Hymnu Narodowego można spotkać mieszkańców dworku Wybickich w zrekonstruowanych strojach z epoki.

Do nowej wystawy dołączyły też eksponaty pozyskane z takich instytucji, jak warszawskie Muzeum Wojska Polskiego czy Zamek Królewski. Dzięki nim łatwiej będzie wyobrazić sobie realia czasów Józefa Wybickiego.

Wystawa główna Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest podzielona na dwie odrębne ekspozycje: „Józef Wybicki i jego czasy” oraz „Losy Mazurka Dąbrowskiego”.

Wątkiem łączącym obie części ekspozycji jest historia Mazurka Dąbrowskiego od jego powstania jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, poprzez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości, ustanowienie mazurka hymnem narodowym, aż po czasy II wojny światowej, PRL i współczesność.

www.mng.gda.pl

 

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie - wraz z zastępowaniem trakcji parowej przez spalinową, zmniejszyła się również konieczność utrzymywania licznych lokomotywowni. Od 1 listopada 1992 roku, zarządzeniem naczelnego dyrektora Północnego Okręgu w Gdańsku, na miejscu lokomotywowni, został utworzony Skansen PKP Kościerzyna. Do podstawowych działań Skansenu zaliczono nie tylko gromadzenie i konserwację eksponatów związanych z historią kolei, ale także utrzymywanie w stanie czynnym parowozów, Oprócz działalności o charakterze muzealnym, Skansen posiadał też czynne parowozy, prowadzące tzw. pociągi retro. Po przeprowadzonym podziale PKP, w 2001 roku, Skansen został przejęty przez PKP Cargo. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez osiem lat. W 2009 roku, placówka ta, już jako Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, została włączona w struktury Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Ponadto, atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. Od 2013 roku, realizowany projekt „Pomorskiej Kolei Skarbnica – Rewitalizacja Zabytkowych Obiektów Zespołu Parowozowni w Kościerzynie”. Projekt ten, wspófinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego, przebiega wieloetapowo. Rewitalizacji poddano halę parowozowni i budynek biurowy, pochodzące z lat trzydziestych XX w. W dalszej kolejności, dawne pomieszczenia warsztatowe zostaną przystosowane dla potrzeb nowej wystawy stałej, wyposażonej w multimedialne środki przekazu. Zwiedzający będą mogli również obejrzeć ruchome makiety, przedstawiające stację kolejową Kościerzyna, oraz kolej magnetyczną. Z myślą o osobach niewidomych, na terenie Muzeum znalazły się wykonane z brązu i opisane alfabetem Braille’a, makiety dwóch parowozów i Zespołu Parowozowni.

www.muzeumkolejnictwa.com.pl

 

 

Dzień 4 i 5 - 4 i 5 lutego 2016 - czwartek, piątek ( I tydzień ferii)

Dzień 6 i 7 - 8 i 9 lutego 2016 - poniedziałek, wtorek (II tydzień ferii)

 

Średniowieczne rzemiosła na wyciągnięcie ręki

W starożytnej Grecji i Rzymie wolni obywatele nie zajmowali się pracą fizyczną - rzemieślnikami byli na ogół specjalnie wykształceni niewolnicy. Rzemieślnicy w średniowieczu byli najliczniejszą grupą mieszkańców miast. W swoich zakładach wytwarzali towary, które następnie sprzedawali na własnych kramach. Zakłady rzemieślnicze mieściły się na parterze budynku, a na piętrze była część mieszkalna. Rzemieślnicy tych samych specjalności osiedlali się obok siebie, czego dowodem są istniejące do dziś nazwy ulic: Rzeźnicka, Szewska, Sukiennicza. W średniowiecznej Europie rzemieślnicy-mieszczanie zrzeszeni byli w cechach, które pilnowały wysokiej jakości produkcji, kontrolowały ceny, a w razie kłopotów służyły pomocą. Broniły także przed konkurencją partaczy - rzemieślników, którzy nie należeli do cechu, których wyroby były zawsze tańsze i często gorsze. Każdy mistrz cechowy miał własny warsztat, uczniów i czeladników, własne sekrety techniczne. Przed wyzwoleniem na mistrza rzemieślnik musiał odbyć wędrówkę po Europie, dzięki której poznawał metody pracy za granicą i najnowsze mody. Często przywoził także wzorniki (zbiory rycin pokazujących modne wzory dekoracji i kształtów), z których później korzystał, nieraz do końca życia. Od XVI wieku produkcji rzemieślniczej zaczęły zagrażać manufaktury (z łaciny: manus ręka, facere robić), które produkowały więcej i taniej, ponieważ każdy robotnik wykonywał niewielki, stale ten sam fragment pracy. W drugiej połowie XIX wieku wyroby rzemieślnicze stawały się coraz droższe, a coraz więcej tanich przedmiotów produkowano w fabrykach. Wiele dziedzin rzemiosła artystycznego zaczęło stopniowo zanikać. Mimo ogromnych możliwości technicznych wielu dawnych wyrobów rzemieślniczych nie potrafimy już dziś dokładnie skopiować. W trakcie prac konserwatorskich często okazuje się, że nie można znaleźć rzemieślników, którzy potrafiliby dorównać swoim poprzednikom sprzed stuleci.

Na szczęście w czasach komputerów, telefonów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych są osoby, które chcą innym pokazać, że średniowiecze to nie był „mroczny okres” i czas polowania na czarownice, ale długie lata wytężonej pracy i wprowadzania nowych technologii oraz przedmiotów i przyrządów codziennego użytkowania.

 

Przez dwa dni zajęć uczestnicy „Ferii z historią” będą mogli zapoznać się ze zwyczajami, obyczajami a przede wszystkim z rzemiosłami jakie były obecne na ziemi kołobrzeskiej w okresie średniowiecza. Wszystko to odbędzie się w formie warsztatów. Uczestnicy zostaną przydzieleni do czterech grup. Każda z grup pierwszego i drugiego dnia będzie miała zajęcia teoretyczno - praktyczne ze średniowiecznych warsztatów rzemieślniczych.

 

Dzień 4 i 6

grupa A zajęcia 8.30 - 12.00 - pismo, druk, dawne pieczęcie i drzeworyty – bez tajemnic;

grupa B zajęcia 8.30 - 12.00 - średniowieczny Kołobrzeg;

grupa C zajęcia 8.30 - 12.00 - nawigacja morska w średniowieczu;

grupa D zajęcia 8.30 - 12.00 - gry i zabawki historyczne;

 

grupa A zajęcia 12.30 - 16.00 - nawigacja morska w średniowieczu;

grupa B zajęcia 12.30 - 16.00 - pismo, druk, dawne pieczęcie i drzeworyty - bez tajemnic;

grupa C zajęcia 12.30 - 16.00 - gry i zabawki historyczne;

grupa D zajęcia 12.30 - 16.00 - średniowieczny Kołobrzeg.

 

Dzień 5 i 7

 

grupa A zajęcia 8.30 - 12.00 - średniowieczny Kołobrzeg;

grupa B zajęcia 8.30 - 12.00 - gry i zabawki historyczne;

grupa C zajęcia 8.30 - 12.00 - pismo, druk, dawne pieczęcie i drzeworyty - bez tajemnic;

grupa D zajęcia 8.30 - 12.00 - nawigacja morska w średniowieczu;

 

grupa A zajęcia 12.30 - 16.00 - gry i zabawki historyczne;

grupa B zajęcia 12.30 - 16.00 - nawigacja morska w średniowieczu;

grupa C zajęcia 12.30 - 16.00 - średniowieczny Kołobrzeg;

grupa D zajęcia 12.30 - 16.00 - pismo, druk, dawne pieczęcie i drzeworyty - bez tajemnic.

 

Pismo, druk, dawne pieczęcie i drzeworyty - bez tajemnic” - Tadeusz Grajpel

Podczas warsztatów zapoznacie się z historią pisma i druku na podstawie użytej w tym celu prasy. Same będziecie mogły składać np. własne imiona przy pomocy czcionki Gutenberga.

Wystawa drzeworytów o których bedą opowieści z możliwością samodzielnego odbicia historycznej ilustracji.

Ekspozycja dawnych pieczęci w tym również historycznych pomorskich. Możliwość samodzielnego odciśnięcia tych pieczęci w jakiejś bezpiecznej masie.

 

Tadeusz Grajpel - Od 20 lat zajmuje się odtwarzaniem dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Wykonał rekonstrukcję prasy drukarskiej Gutenberga oraz replik około stu klocków drzeworytniczych, głównie średniowiecznych i renesansowych. Odtwarzanie tych obiektów wiąże się z badaniami z zakresu historii kultury, tworzeniem kopii dla wielu muzeów, wreszcie z prowadzonymi na szeroką skalę zajęciami edukacyjnymi.
Prowadzi wykłady, warsztaty i pokazy dla muzeów, uczelni, bibliotek, szkół, nauczycieli, bierze udział w wielu przedsięwzięciach otwartych, popularyzujących wiedzę historyczną. Współpracuje m.in. z: Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, Muzeum w Biskupinie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Muzeum Historii Katowic, Centrum Nauki Kopernik, Ossolineum, Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich, Małopolskim Instytutem Kultury, Krakowskim Biurem Festiwalowym i wieloma innymi. Prowadzi zajęcia dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, UMCS, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i UJK w Kielcach. Uczestniczy w wielu przedsięwzięciach na terenie Krakowa jako miejsca związanego z początkami polskiej książki drukowanej.

 

Gry i zabawki historyczne” - Zbigniew Tomaszewski

Podczas warsztatów będzie można zapoznać się z historią pochodzenia od Neolitu do współczesności. Gry tak są dobrane by ich zasady różniły się od siebie, a wykonane są z materiału jakim posługiwali się ich pierwotni twórcy. Wystawione gry będą prezentowane wg stopnia trudności (od najłatwiejszych do najtrudniejszych). Przy każdej grze będzie informacja o jej pochodzeniu oraz zasady gry.

Prezentacja gier będzie przeplatana konkursami sprawnościowymi w posługiwaniu się zręcznościowymi zabawkami historycznymi.

Gry jakie będą prezentowane:

- mankala;

- szesnastu rycerzy;

-alquerque;

- lis i gęsi;

- alea ewangelii;

- młynki;

- fort;

- halatafl;

- podkowa;

- madelinette;

- gomoku;

- seega.

 

Pan Zbyszek zaprezentuje swoją autorską grę Grunwald

 

Zabawki jakie będą prezentowane:

- sprytna kulka;

- fryga;

- cyga;

- wartołka;

- krąglica;

- bączki.

 

Zbigniew Tomaszewski - jest kolekcjonerem oraz twórcą średniowiecznych gier planszowych i plenerowych m.in. Bitwy pod Grunwaldem z figurkami przedstawiającymi wszystkie formacje wojskowe i czołowych bohaterów bitwy, jak król Władysław Jagiełło czy Zawisza Czarny.

 

Średniowieczny Kołobrzeg” - Karol Adamuszek, Piotr Leszmann

- ważyć, mierzyć i nalewać - czyli o tym jak wyglądał średniowieczny handel w Kołobrzegu;

- najważniejsze zajęcia mieszkańców średniowiecznego Kołobrzegu;

- wierzenia i religia naszych przodków.

 

Nawigacja morska w średniowieczu” - Jarosław Jerry Bogusławski

 

- tajemnice nawigacji morskiej;

- średniowieczne przyrządy nawigacyjne.

Jarosław Jerry Bogusławski - żeglarz, społecznik, przewodnik turystyczny, animator edukacyjny.

 

 

Partnerzy Ferii z Historią - zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

*Miasto i Gmina Kołobrzeg;

*Powiat Kołobrzeski;

*5 Pułk Inżynieryjny ze Szczecina;

*Muzeum Narodowe w Szczecinie;

*Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie;

*Filharmonia w Szczecinie;

*Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie;

*Manufaktura „Cukier Lukier”

*Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie;

*Muzeum Narodowe w Gdańsku - Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie;

*Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie;

*Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

*Zbigniew Tomaszewski;

*Tadeusz Grajpel;

*Barbara Hordyjewska;

*Lilianna Michalska;

*Tadeusz Waśko - Piracka Przygoda;

*Studio Historyczne Huzar - Łukasz Gładysiak;

*Jarosław Bogusławski;

*Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu;

*Firma transportowa MK - Travel z Kołobrzegu - Marek Kozieł;

 

ZEBRANIE ORGANIZACYJNE

dla uczestników Ferii z historią wraz z rodzicami, odbędzie się:

- dzieci zapisane na I tydzień zajęć - 30 stycznia 2016 r. (sobota) o godz. 11.00

- dzieci zapisane na II tydzień zajęć - 6 lutego 2016 r. (sobota) o godz. 11.00

w Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Armii Krajowej 13

(Oddział Historii Miasta - sala plafonowa)

obecność obowiązkowa

 

UWAGA:

Zajęcia edukacyjne w ramach Ferii z Historią” przeznaczone są dla indywidualnego odbiorcy - uczniów szkół podstawowych (klas II-VI), oraz szkół gimnazjalnych (klasy I);

zajęcia odbywają się od 1 do 12 lutego 2016r, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 16.00.

 

W niektóre dni, ze względu na całodzienny wyjazd, zajęcia potrwają dłużej

(szczegółowy harmonogram zajęć podany jest w programie ferii);

miejscem zbiórki i zakończenia zajęć dla uczestników jest Muzeum Oręża Polskiego – Oddział Historii Miasta przy ul. Armii Krajowej 13

wyjątkiem są dni, kiedy są wycieczki tematyczne (szczegóły w programach);

w trakcie zajęć organizator zapewnia wszystkim uczestnikom opiekę;


Pomysłodawca, koordynator i realizator „
Ferii z Historią: Piotr Leszmann - asystent muzealny - Dział Udostępniania i Upowszechniania Wystaw

tel. 94 352 52 53 wew. 14 (pon-pt w godzinach 8.00- 16.00) lub osobiście

Oddział Historii Miasta, ul. Armii Krajowej 13 I piętro - biblioteka

 

 

Zapisy do 25 stycznia 2016r. (osobiście lub telefonicznie).

ilość miejsc ograniczona - liczy się kolejność zgłoszeń

zadanie zostało dofinansowane z budżetu Powiatu Kołobrzeskiego, Miasta i Gminy Kołobrzeg, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Muzeum Oręża Polskiego.

Na chwilę obecną mogę podać jedynie przybliżoną kwotę za udział w tygodniowych zajęciach wynoszącą około 240 - 270 zł/za dziecko (przy czterdziestu dzieciach zapisanych na każdy tydzień zajęć). Cena uzależniona jest otrzymania lub też nie dofinansowań zewnętrznych.

 

 


 
Organizator zastrzega sobie możliwość nie przeprowadzenia zajęć edukacyjnych „Ferie z historią” lub podwyższenie ich ceny z braku odpowiedniej ilości osób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracował: Piotr Leszmann

 

Partnerzy


 

 

BIP

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na stronie internetowej oraz w publikacjach przetwarza dane osobowe – rozpowszechnia wizerunek osób uczestniczących w publicznych imprezach organizowanych przez Muzeum zgodnie z art. 81 ust. 1 Ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 666). Uczestnik imprezy może zażądać zaprzestania przetwarzania danych osobowych – rozpowszechniania wizerunku, poprzez zgłoszenie powyższego faktu w formie pisemnej do Muzeum.