Muzeum zaprasza na  spotkanie z cyklu „Ludzie i ich pasje”. Po raz kolejny będziemy mogli się spotkać z Panią Małgorzatą Dziewięcką i jej osobistymi przeżyciami, których doznała w Boliwii.

Opowieść będzie o Antoninie Marii, urodzonej w Boliwii, która w wieku dwóch lat została adoptowana. Po 25 latach, odbywa podróż do Boliwii z matką adopcyjną, która opowiada jej całą historię w Dolinie Księżycowej La Paz, Antonina Maria odwiedza miejsce urodzenia, spotyka się z ludźmi którzy w tamtym czasie im pomagali, odwiedzają Indiankę ktora je pamięta, sierociniec, podziwia swój ojczysty kraj.

Małgorzata Dziewięcka urodziła się w Ząbkowicach Śląskich. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej mieszkała w Opolnicy, gdzie jej tato zorganizował czteroklasową szkołę. Ukończyła Szkołę nr 2 w Bardzie oraz LO w Kłodzku i tamże Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Na Uniwersytecie Wrocławskim ukończyła geografię. Pracowała na lotnisku wrocławskim jako meteorolog, potem jako fizjograf. Następnie wyjechała do Ameryki Południowej, gdzie pracowała w Peru, a potem w Boliwii (jako dyrektorka sierocińca). Wyszła za mąż za Holendra i gdy nastał stan wojenny w Polsce, znajdując się w Holandi zajęła się humanitarną pomocą dla Dolnego Śląska. W ciągu dwóch lat dotarła z pomocą do ponad 2500 tysiąca osób, szpitali, szkół, schronisk dla bezdomnych. W 1983 r. wyjechała z mężem do Bostwany w Afryce, gdzie pracowali jako wolontariusze holenderskiej organizacji wolontariackiej. W Bostwanie pozostali na wiele lat. Pani Małgorzata założyła tam Szkołę Tkactwa dla osób niepełnosprawnych, którą prowadziła. Jednocześnie zrobiła doktorat z historii i przemian wsi afrykańskiej. Jest matką trzech adoptowanych dziewczynek: Mantsi, Wawy i Roksany. Jest przewodnikiem safari, prowadziła wiele polskich wycieczek wysyłanych w busz. Pracowała jako nauczycielka w Indiach, na Malediwach, Seszelach. Była przez wiele lat dziennikarką dla „Kultury Paryskiej” oraz dzienników, tygodników i miesięczników w Polsce. Bohaterka filmu dokumentalnego TVP „Odnaleźć się nad Okavango” oraz wykładowca przedmiotu „wolontariat światowy” w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Służb Publicznych we Wrocławiu. Jest również autorką książki „Lato w Polsce. Dziennik 1992”, który jest zapisem obserwacji dotyczących zmian, jakie zaszły po transformacji ustrojowej w Polsce, poczynionych ponad 20 lat temu.

Ludzie i ich pasje. Spotkanie z Małgorzatą Dziewięcką - czwartek, 27 kwietnia 2017, g. 18.00, Oddział Historii Miasta, ul. Armii Krajowej 13 (sala plafonowa).