W środę, 20 września 2017 r., o godz. 18:00 Łukasz Gładysiak spotka się z czytelnikami w Sali Plafonowej Pałacu Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13 w Kołobrzegu.

Najnowsza książka Łukasza Gładysiaka, zatytułowana „Skazani na klęskę”, kończy rozpoczęty jesienią 2010 r. program badawczy poświęcony działaniom bojowym 33. Dywizji Grenadierów SS „Charlemagne” na terenie Pomorza w lutym i marcu 1945 r.

Publikacja, która ukazała się przed paroma tygodniami dzięki poznańskiemu wydawnictwu Pomost, jest pierwszą monografią poświęconą francuskiemu zgrupowaniu Waffen-SS, jaka ukazała się w języku polskim. W trakcie jej tworzenia autor wykorzystał między innymi materiały źródłowe zachowane w zagranicznych archiwach, w dużej mierze niepublikowane dotąd wspomnienia uczestników walk, prywatną korespondencję z przedstawicielami środowiska weteranów jednostki oraz efekty badań terenowych.

Łukasz Gładysiak – poznaniak z urodzenia, Pomorzanin z wyboru; absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii ze specjalnością – historia wojskowości; dziennikarz „Głosu Koszalińskiego”, redaktor prowadzący ilustrowanego magazynu wojskowego „Militaria. Wydanie Specjalne”, twórca i właściciel Studio Historycznego Huzar z siedzibą w Sianowie, członek kilku stowarzyszeń i grup rekonstrukcji historycznej. Przedmiotem jego zainteresowań są działania wojenne na Pomorzu w schyłkowym okresie II wojny światowej, dzieje wojskowości niemieckiej oraz tak zwana historia eksperymentalna i odtwórstwo historyczne.

Spotkanie autorskie będzie świetną okazją do wymiany poglądów oraz zakupienia książki w promocyjnej cenie.