Podsumowanie etapu sonarowego 2018

Aktualności

Kołobrzeg, ze względu na swoje położenie w środkowej części południowego wybrzeża Bałtyku, stanowił od zarania dziejów ważny ośrodek handlowy. Podczas II wojny światowej port w Kołobrzegu był niemiecką bazą morską, a od 1945 roku spełniał rolę ważnego punktu ewakuacyjnego.

W 2018 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu otrzymało dotację od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu ,,Ochrona zabytków archeologicznych”. Dzięki temu muzeum mogło realizować projekt: ,,Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP”. Prace poszukiwawcze w 2018 roku prowadzone były na wysokości Podczela i zlokalizowano 3 nowe stanowiska wrakowe.

Tereny na wysokości Podczela były miejscem desantu wojsk rosyjskich podczas wojny siedmioletniej, konfliktu o zasięgu światowym, który trwał w latach 1756-1763. W 1757 roku do wojny przeciwko Prusom przystąpiła Rosja. Podczas wojny trzykrotnie trwały walki o twierdzę Kołobrzeg. 26 sierpnia 1760 roku podczas drugiego ataku Rosjanie przeprowadzili właśnie w okolicach Podczela gigantyczną (jak na tamte czasy) operację desantową.

Po zakończeniu II wojny tereny lotniska w Bagiczu i Podczela (łącznie z plażą) zajęli Rosjanie i ogłosili strefa zamkniętą. Nie pozwalano tam wchodzić ani prowadzić żadnych prac. Wszystkie wraki z czasów walk o Kołobrzeg pozostały na plaży lub w wodach Bałtyku. Dowodem na to jest wydobyty przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w 2017 roku na plaży w Podczelu wrak niemieckiej pomocniczej jednostki Kriegsmarine.

Podwodne badania Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zostały dofinansowane z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie: "Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury