Akcja wydobycia armaty Schneider

Zapraszamy 18 grudnia 2017 r. (poniedziałek) na godzinę 12.00 do Portu Jachtowego w Kołobrzegu przy ul. Warzelniczej 3 (nabrzeże przy jednostce SAR) na kolejną odsłonę projektu Muzeum Oręża Polskiego "Wraki Kołobrzegu”.

Tym razem Muzeum Oręża Polskiego z partnerami będzie wydobywać 75 mm armatę Schneider wz.97 na podstawie morskiej. Takich armat używało Wojsko Polskie we wrześniu 1939 r. Były one montowane m.in. na okrętach: szkolnej jednostce ORP ,,Mazur”, kanonierkach ORP "Komendant Piłsudski” i ORP "Generał Haller”, trałowcach ORP "Żuraw” i ORP "Czapla”, monitorach rzecznych ORP "Warszawa”, "Horodyszcze”, "Pińsk”, "Toruń” oraz w improwizowanych pociągach pancernych Lądowej Obrony Wybrzeża i w bateriach przeciwdesantowych artylerii nadbrzeżnej.

Niemcy po zajęciu Polski w 1939 r. demontowali całe, nadające się do użytku, polskie uzbrojenie i składowali je w magazynach. Podczas trwania II wojny światowej Niemcy uzupełniali braki zdobycznym uzbrojeniem pobieranym z magazynów. Odnaleziona armata może mieć polskie pochodzenie, na co wskazuje kolejny fakt: niemiecka instrukcja obsługi promów z 1943 r., gdzie w wykazie uzbrojenia wyszczególniona jest 75 mm armata wz.97 (Polska).

Akcja wydobycia 75 mm armaty Schneider wz.97 na podstawie morskiej odbywa się pod patronatem: Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.