Pomorze Zachodnie od wieków stanowi arenę zmagań wielu armii. Mieszkańcy tych ziem widzieli formacje wojskowe pierwszych Piastów, szwedzkiego króla Gustawa Adolfa, pruskiego króla Fryderyka Wielkiego, Napoleona Bonaparte. W lutym 1945 r. miał miejsce kolejny wojenny rozdział w dziejach Pomorza.

Operacja Market Garden z września 1944r, bliższa jest emocjonalnie obywatelom Holandii, jednak polski miłośnik historii dostrzeże w tej ważnej bitwie II wojny światowej, udział Brygady generała Stanisława Sosabowskiego.

8 września 2014r. przypada 500. rocznica batalii, która zapisała się w historii czterech nacji: polskiej, litewskiej, białoruskiej i rosyjskiej.

Zbliżająca się data rocznicy wybuchu I Wojny Światowej motywuje do poszukiwania jej świadectw i pamiątek. Zapraszamy Państwa do obejrzenia unikatowych zbiorów związanych z tym konfliktem zbrojnym w Muzeum Oręża Polskiego.

Święto Sił Zbrojnych RP, obchodzone 15 sierpnia od 1992 roku, na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej, utrwaliło świeżo zdobytą niepodległość i stanowi przykład jedynej w XX w. wygranej polskimi siłami wojny.

Nowy numer "Gazety Muzealnej"
Pobierz plik pdf - kliknij