Wielkie widowisko już za nami

Rok przygotowań, ponad ćwierć tysiąca uczestników i dwadzieścia zabytkowych pojazdów; broń filmowa, efekty pirotechniczne oraz pękająca w szwach widownia… W niedzielę, 17 marca na plaży przy molo, vis-a-vis Sanatorium Uzdrowiskowego „Bałtyk” po raz trzeci po powrocie pokazów batalistycznych nad ujście Parsęty i piąty w ogóle Muzeum Oręża Polskiego zorganizowało widowisko historyczne p.t.: „Bój o Kołobrzeg”. Choć od chwili, gdy opadł bitewny kurz minęło zaledwie kilka dni już teraz wiemy, że była to największa i najbardziej efektowna inscenizacja w dziejach miasta.

- Jesteśmy zdecydowanie mocnym punktem na mapie polskiego odtwórstwa historycznego. Wydawało się nam, że rekord padł już w ubiegłorocznej edycji naszego wydarzenia, jednak ostatnie przeszło najśmielsze oczekiwania – zaznacza inicjator przedsięwzięcia i współautor scenariusza widowiska, dyrektor MOP, Aleksander Ostasz. Na zaproszenie muzealników do Kołobrzegu przybyło ponad 250 pasjonatów reprezentujących 37 stowarzyszeń, grup oraz projektów rekonstrukcyjnych. 170 z nich wystąpiło w mundurach zdobywców Festung Kolberg, czyli 1. Armii Wojska Polskiego. W czasie inscenizacji zaakcentowano także, nierzadko zapomniany, udział w zdobywaniu twierdzy żołnierzy Armii Czerwonej. Tak jak w marcu 1945 r. akcję rozpoczęli radzieccy fizylierzy.

Kolejnym atutem tegorocznej edycji „Boju o Kołobrzeg” stały się historyczne pojazdy wojskowe, praktycznie wszystkie oryginalne, wyprodukowane przed 1945 r. Na plażę przy molo wyjechały nie tylko eksponaty z kolekcji Muzeum Oręża Polskiego: czołg T-34/85 oraz haubica 122 mm wz. 1938, ale także niemiecki transporter Sd.Kfz. 251 Ausf. D i motocykle DKW NZ350/1 i BMW R71 użyczone na ten czas przez partnera przedsięwzięcia – Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie, działo piechoty 7,5 cm Infanteriegeschütz 37 z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, jak również pochodzące z prywatnych kolekcji samochody terenowe Willys MB Jeep, Dodge WC 51/51, Volkswagen Typ 82, motocykle DKW NZ350 i Zündapp KS750, wózek piechoty Infanteriekarren 8 oraz, wzbudzający olbrzymie zainteresowanie nie tylko wśród widzów, ciągnik półgąsienicowy NSU Kettenkrad. Po raz pierwszy w dziejach polskiego odtwórstwa historycznego XX w. „w boju” objerzeć można było także niemieckiej produkcji armatę przeciwlotniczą 20 mm Oerlikon Flugabwehrkanone 29 stanowiącą najnowszy nabytek MOP. Cały park maszynowy dostępny był dla widzów w formie bezpłatnego, tak jak i cała inscenizacja, otwartego muzeum techniki wojskowej. Na miejscu kolportowano także przygotowane przez nasze muzeum w liczbie 5000 szt. okolicznościowe broszury z ciekawostkami dotyczącymi walk sprzed 74 lat, między innymi, opisem udziału w zdobywaniu Kołobrzegu kobiet-żołnierzy polskich.

Inscenizacja przy kołobrzeskim molo, której głosem stał się najlepszy narrator historyczny w Polsce, profesor PWSTE w Jarosławiu, dr hab. Andrzej Olejko, trwała ponad godzinę. Zwieńczyła ją scena zaślubin Wojska Polskiego z Bałtykiem, do której zaproszono wszystkich obecnych w Kołobrzegu kombatantów – uczestników walk z marca 1945 r. Warto zaznaczyć, że muzealnicy zadbali również o godną dla nich asystę, przez cały czas trwania wydarzenia mogli liczyć na pomoc przydzielonych każdemu opiekunów – rekonstruktorów 1. Armii Wojska Polskiego oraz uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie. Gdy, jak 74 lata temu, w falach zanurzono biało-czerwoną flagę nie jeden ocierał łzy wzruszenia.

Tegoroczna edycja „Boju o Kołobrzeg” nie mogłaby się odbyć bez wsparcia wielu instytucji oraz sponsorów prywatnych. Współorganizatorem przedsięwzięcia była Gmina Miasto Kołobrzeg, wsparcia udzielił także Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Powiat Kołobrzeski. – Za pomoc w organizacji naszego przedsięwzięcia pragniemy wszystkim serdecznie podziękować licząc, że spotkamy się w rekonstrukcyjnej bitwie również w przyszłym roku – kończy dyrektor Aleksander Ostasz.

Uczestnicy widowiska historycznego „Bój o Kołobrzeg” (kolejność alfabetyczna):

• BSMH Perun (Koszalin), GRH ’39-’45 (Polkowice),
  • Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie,
  • Muzeum Twierdzy Kostrzyn,
  • Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu,
  • uczestnicy IX Rajdu Zaślubin Szczecin-Kołobrzeg.

Efekty pirotechnicze:

• S-Piro (Szczecin)

Broń hukowa:

• Ośrodek Szkolenia STG M. Wyszkowski (Szczecin).

Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg 2019" – 17.03.2019 r.

Organizator :

1. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Współorganizator :

1. Gmina Miasto Kołobrzeg

Patronaty honorowe :

1. Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Janusz Gromek
  2. Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski
  3. Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska

Sponsorzy, partnerzy :

1. Gmina Miasto Kołobrzeg
  2. Powiat Kołobrzeski
  3. Województwo Zachodniopomorskie