Bój o Kołobrzeg – galeria z 2018 r.

Inscenizacja  "BÓJ O KOŁOBRZEG", która odbyła się 18 marca 2018 r. w Kołobrzegu na plaży, koło molo, została zorganizowana przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy współpracy Studia Historycznego ,,Huzar” na zlecenie Gminy Miasta Kołobrzeg.

W inscenizacji  "BÓJ O KOŁOBRZEG", która odbyła się z okazji obchodów 73. rocznicy walk o Kołobrzeg oraz Zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945 r wzięły udział ponad 34 grupy rekonstruktorów.

Do inscenizacji zgłosiła się rekordowa liczba ponad 300 rekonstruktorów, prezentowany był oryginalny sprzęt ciężki, używany podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku, m.in. :

• po stronie polskiej: czołg średni T-34/85, działo samobieżne SU-57, działo przeciwpancerne 45 mm 53 K,  samochody Dodge WC 51.
  • po stronie niemieckiej: transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. D, działo przeciwpancerne 8,8 cm Flak 36/37, samochody Volkswagen 82 Kübelwagen, motocykl DKW NZ 350/1.

Tegoroczna inscenizacja finansowana była m.in. ze środków Gminy Miasta Kołobrzeg oraz Fundacji PZU.

Widowisko zostało zrealizowane dzięki współpracy: Powiatu Kołobrzeskiego, Gminy Miasta Kołobrzeg, Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Morskiego w Słupsku, Studia Historycznego Huzar, Portowej Ochotniczej Straży Pożarnej Tryton, Rajdu Zaślubin, Hotelu Olymp, Sanatorium Uzdrowiskowego „Bałtyk”, Polferries Polska Żegluga Bałtycka, Restauracji Kamienny Szaniec, Restauracji Fanaberia, Smażalni ryb Jan Rewiński, Hurtowni Wielobranżowej „Rojan”, Firmie Handlowo-Usługowej „Lemon”, Zakładowi Ciastkarsko Piekarskiemu Mielnik, Firmie Handlowej Wendland, Wędzarni Ryb „Tunex”, Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie, Zakładowi Mechaniki Pojazdowej Usługi Transportowe Stanisław Rojek, Miejska Energetyka Cieplna Kołobrzeg, Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Firmie Piracka Przygoda.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski, Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjatkowego przedsięwzięcia. Autorem fotografii jest Radosław Horanin.