Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Niezwykły przybysz w Skansenie Morskim: Amerykańska łódź desantowa z 1944 roku wzbogaca kolekcję!

W tym roku przypada 79 rocznica lądowania Aliantów w Normandii (Operacja Overlord). Termin Operacja Overlord większości osób kojarzy się tylko z lądowaniem wojsk sprzymierzonych na plażach Normandii w dniu 6 czerwca (D-Day), warto jednak pamiętać, że tak naprawdę obejmowała ona działania wojenne toczone przez prawie trzy miesiące 1944 roku na obszarze północno-zachodniej Francji.

Dzięki współpracy z wieloma podmiotami Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu pozyskało unikalny amerykański eksponat pochodzący z czasów II wojny światowej.

Wyprodukowana w 1944 roku, 9 metrowa, aluminiowa, ważąca ponad 750 kg amerykańska łódź desantowa trafiła do Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego przy ul. Bałtyckiej 31.

 

 

Dane znajdujące się na tabliczce znamionowej łodzi:

CORP OF ENGINEERS
U,S, ARMY
PONT. HALF. ALUMINIUM, M4
FOR FLOATING BRIDGE, M4
GROSS WEIGHT 1750 POUNDS
MANUFACTURED BY
CONSOLIdATED BUILDERS INC.
PORTLAND, OREGON
MODEL NR M4 SERIAL NO 2042
P.O. NO 525746-39.DATED DEC. 28.1944

Po ich odczytaniu łódź okazała się segmentem amerykańskiego pływającego mostu pontonowego, używanego w czasie wojny przez korpus inżynieryjny armii do przygotowania prowizorycznych mostów na rzekach i kanałach. Ponton mostowy został zbudowany w 1944 roku w Portland w stanie Oregon w USA i mógł być używany podczas II wojny światowej. Może z łatwością przewieźć 20 osób, posiada 20 uchwytów nośnych po bokach dzięki czemu może go podnieść pluton żołnierzy, (waży 1750 funtów/ czyli 750 kg). Posiada aluminiowo – nitowaną konstrukcję oraz drewniany pokład.

Na uchwytach aluminiowych znajduje się oznaczenie ALCOA.

Alcoa to jeden z największych producentów aluminium na świecie, spółka publiczna notowana na New York Stock Exchange. Firma została założona w 1888 roku przez Charles'a Martina Halla oraz grupę sześciu przemysłowców, kierowaną przez Alfreda E. Hunta, a jej pierwotna nazwa brzmiała: Pittsburgh Reduction Company. Produkty spółki wykorzystywane są m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, zbrojeniowym oraz w transporcie, budownictwie, wydobyciu gazu i ropy, a także w pozostałych gałęziach przemysłu.

Czy łódź brała udział w walkach podczas II wojny światowej, jak trafiła do Polski?

Na te pytania szukamy odpowiedzi.

Opracował : Radosław Horanin, Aleksander Ostasz

Apel

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprasza do współpracy wszystkie instytucje, firmy, organizacje oraz osoby, które chcą pomóc w prowadzeniu dalszych badań. Zainteresowanych prosimy o kontakt na e-mail: muzeum@muzeum.kolobrzeg.pl, alekost@wp.pl, tel. 601 402 400.