Nowa wystawa stała – "Sybiracki wagon pamięci"

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy na wernisaż z okazji otwarcia nowej stałej wystawy „Sybiracki wagon pamięci".

Odbędzie się ona 3 października (środa) o godz. 10.00 w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, przy ul. E. Gierczak 5.

Ekspozycja poświęcona jest masowym deportacjom i wywózkom Polaków w głąb Związku Radzieckiego, m.in. na Syberię i do Kazachstanu. Pierwsza z nich miała miejsce 10 lutego 1940 r., druga – od 13 do 15 kwietnia 1940 r. Trzecią deportację władze radzieckie zorganizowały pod koniec czerwca i w lipcu 1940 r.
W czerwcu 1941 r. odbyła się czwarta wywózka obywateli polskich z terenów zagarniętych po 17 września 1939 r. Ostatnie wysiedlenia trwały jeszcze w latach 1944-1945.

Wystawa ma za zadanie kultywować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, a jej cel wpisuje się w misję i zadania realizowane przez Muzeum.
Pełniąc społeczną i publiczną funkcję, chcemy poszerzyć wiedzę i świadomość historyczną społeczeństwa, a zwłaszcza młodzieży.