O ważnej roli kobiet w bojach o niepodległość

10 stycznia zainaugurowaliśmy kolejny sezon cyklu spotkań historycznych p.t.: „Ludzie i ich pasje”. Gościem naszego muzeum była popularyzatorka historii, absolwentka Akademii Marynarki Wojennej i rekonstruktorka historyczna, Maria Magdalena Pijewska z Gdyni. Podczas wieczornej prelekcji, nieprzypadkowo zorganizowanej właśnie tego dnia – dokładnie w 10. rocznicę śmierci generał Elżbiety Zawackiej, jedynej kobiety-cichociemnej, przypomniała o roli kobiet w walkach o wolną Polskę.

Oprócz wykładu i prezentacji multimedialnej zawierającej unikatowe fotografie archiwalne wykonane w latach 1918-1939, spotkanie było okazją by z bliska przyjrzeć się umundurowaniu polskich formacji kobiecych w I połowie XX w. oraz oryginalnym dokumentom i artefaktom zachowanym w zbiorach prelegentki, związanym między innymi z Ochotniczą Legią Kobiet oraz Organizacją Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

Kolejne spotkanie z cyklu „Ludzie i ich pasje” zaplanowane zostało w połowie lutego. Już teraz serdecznie zapraszamy!