W sobotni wieczór, 17 maja, o godzinie 19.00, Muzeum Miasta Kołobrzeg otworzyło swe drzwi dla wszystkich zwiedzających, by - jak co roku - przeżyć wyjątkową Noc Muzeów. Po wybrzmieniu pierwszego utworu w wykonaniu kwartetu Parsandi, głos zabrał Starosta Kołobrzeski Mirosław Tessikowski, który wraz z pracownikami Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, ubranymi specjalnie na tę okazję w kostiumy historyczne, uroczyście powitał z balkonu Pałacu Braunschweigów przybyłych gości. Wśród nich nie zabrakło miłośników historii, mieszkańców, turystów, całych rodzin, przyjaciół, ludzi młodszych i starszych.
Dzięki tej niezapomnianej okazji mieliśmy możliwość przenieść się w czasie i poczuć atmosferę minionych epok. Nowo otwarty salonik mieszczański wypełniony meblami i obrazami z XIX wieku – a także dziełami Wojciecha i Jerzego Kossaków – przybliżał realia codziennego życia mieszczan przełomu dwóch stuleci. Ekspozycję dopełniła oryginalna suknia ślubna z lat 40. XX wieku. Otwarta na tę okoliczność pierwsza kondygnacja pałacu cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem. Poza autentyczną Mapą Lubinusa z 1618 roku, przybyli goście mogli podziwiać salę niebieską oraz zachwycającą salę plafonową, w której odbył się niezwykły koncert muzyki dawnej w wykonaniu kwartetu Parsandi. Nastrojową atmosferę wieczoru podkreślali pracownicy muzeum w historycznych strojach, którzy z pasją dzielili się wiedzą o ekspozycji, prowadzili rozmowy ze zwiedzającymi na temat historii pałacu, eksponatów i tajemnic muzeum, a przy okazji częstowali słodkimi krówkami.
Nie zabrakło również bardziej współczesnych akcentów – muzeum prezentuje dwie wystawy czasowe przygotowane z okazji 80. rocznicy walk o Kołobrzeg – wystawę Memento Roberta Gauera – kołobrzeskiego artysty fotografa oraz „Historia na taśmie filmowej. Kolberg, Jarzębina czerwona i polska kronika filmowa”.
Poza Pałacem Braunschweigów od godziny 19.00 do 22.00 otwarta była wystawa plenerowa Oddziału Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 5a.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku za depozyt w postaci zabytkowych mebli, pani Olgi Dąbkiewicz za użyczenie sukni ślubnej z lat 40. XX wieku, pani Małgorzaty Włodarczyk z Bajkowego Świata Firan za przepiękną aranżację okien, zespołu muzyki dawnej Parsandi, który uświetnił wydarzenie swym występem oraz firmy Manufaktura krówki, będącej sponsorem słodyczy.