Prace przy kolekcji broni wczesnośredniowiecznej

Specjalizujący się wytwarzaniu replik broni wczesnośredniowiecznej kowal, Daniel Ludosza Kozakiewicz, badał naszą kolekcję włóczni i toporów. Zaprosiliśmy go w związku z planowaną reorganizacją wystawy dotyczącej czasów piastowskich w Muzeum Oręża Polskiego, której ważną częścią jest wspomniana broń. Kowal badał materiał z jakiego wykonano zabytki, opisywał technologię produkcji oraz analizował prawdopodobne zastosowanie praktyczne poszczególnych artefaktów.

Jesteśmy dumni z naszej kolekcji, która jest przykładem mistrzowskiego stosowania technik kowalskich sprzed tysiąca lat. Większość zabytków została wykonana z wielu warstw żelaza i stali, tzw. techniką dziwerowania. Planujemy dalsze prace nad posiadanymi zbiorami i obiecujemy informować Was o postępach w badaniach oraz o związanych z nimi ciekawostkami. Kolejne, szczegółowe informacje już niedługo!