Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Przeszłość w ceramicznych fragmentach: Czas się cofnąć do roku 1939

Kilka dni temu do Muzeum przyszli dwaj chłopcy, którzy przynieśli ze sobą znaleziony w ziemi fragment ceramicznej białej filiżanki. Jak się okazało ma bardzo dobrze zachowany spód i mogliśmy przystąpić do odczytu sygnatury. Data produkcji rok 1939, producent – firma H & C Selb Bavaria Heinrich. Umieszczone są również niemieckie swastyka oraz gapa. Poza tym jest skrót Fl. U.V (Flieger Unterkunft Verwaltung), czyli Lotnicza Kwatera Administracji.

Historia fabryki sięga daleko wstecz, kiedy to Franz Heinrich założył swój porcelanowy biznes w bawarskim Selb w 1896 r. Wybudował piec muflowy w domu swoich rodziców rozwijając firmę początkowo z tylko jedną pracownicą. Malarnia porcelany w pięć lat później w 1901 r. została przez Heinricha przekształcona w pełnoprawnego producenta porcelany.

Porzellanfabrik Heinrich Selb szybko stała się jednym z największych producentów porcelany w Niemczech. Franz Heinrich zmarł w 1928 r. W 1929 r. Heinrich & Co przejął innego producenta z Selb - Gräf & Krippner. W latach 30. firma zatrudniała już pół tysiąca pracowników.

W 1945 r. sprawnie wznowiono produkcję. W latach 70. zatrudnienie wzrosło do 800 osób. Ostatecznie w 1976 r. Heinrich Porzellan GmbH stała się częścią Villeroy & Boch.

Dziękujemy chłopcom Stanisławowi i Bartkowi, uczniom klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kołobrzegu, za wspaniałą postawę i dobry wzór do naśladowania.