Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

Unikalne eksponaty na wystawie w Parlamencie Europejskim w Brukseli

W Parlamencie Europejskim do 31 marca 2023 roku będzie dostępna wystawa, która prezentuje zabytki odzyskane z modernizowanego toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

Cel wystawy

Wystawa ma na celu promowanie jednej z kluczowych inwestycji polskiego rządu, na którą zachodniopomorski sektor morski czekał przez długi czas. Jak powiedział wice-minister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, inwestycje są realizowane z myślą o potrzebach i cieszy się z takich wydarzeń, na których można pokazać skutki ważnych przedsięwzięć. Właśnie takie wydarzenie to wystawa, która jest wspaniałą okazją do zaprezentowania efektów prac na modernizowanym torze wodnym.

 

 

Odzyskane przedmioty

Podczas procesu pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 metra, ze źródła rzeki Odry wydobyto około 100 ton zabytkowych przedmiotów, które udało się uratować dzięki współpracy Urzędu Morskiego w Szczecinie z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Morza.

W sumie odzyskano ponad 44 tysiące przedmiotów ferromagnetycznych o masie powyżej 20 kg, w tym około 1,7 tysiąca niebezpiecznych obiektów, takich jak bomby, amunicja, niewypały i niewybuchy. Ponadto znaleziono różnego rodzaju broń i osobiste wyposażenie żołnierzy.

Praca archeologów, muzealników i pasjonatów historii

Dzięki pracy archeologów, muzealników i pasjonatów historii udało się zidentyfikować wiele odzyskanych obiektów. Wśród nich było około 100 różnego rodzaju kotwic, niektóre o masie kilku ton, boje oraz wyposażenie łodzi rybackich. Odnaleziono także zabytki z wcześniejszych okresów historycznych, w tym średniowieczny miecz. Warto też poświęcić uwagę ludziom, którzy pracowali nad stworzeniem i prezentacją wystawy. Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Aleksander Ostasz, wraz z zespołem pracowników, był odpowiedzialny za selekcję eksponatów oraz przygotowanie atrakcyjnej prezentacji, która ukazuje fascynującą historię związana z modernizacją toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

"Dzięki nieustannej pracy naszych archeologów, muzealników oraz pasjonatów historii udało nam się zidentyfikować wiele odzyskanych obiektów, które pochodzą z fascynującej historii związanej z modernizacją toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Jednak warto podkreślić, że nasz sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania i ciężkiej pracy naszego zespołu, którego ja, jako dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, jestem dumny, że miałem okazję kierować. Razem selekcjonowaliśmy eksponaty oraz przygotowywaliśmy atrakcyjną prezentację, która wzbudza zainteresowanie i zdobywa uznanie zwiedzających. Pragnę wyrazić moją głęboką wdzięczność i podziękować każdemu członkowi zespołu za ich poświęcenie i zaangażowanie w tworzenie tej wspaniałej wystawy."
 

Cały zespół pracował z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem, dzięki czemu udało się stworzyć wystawę, która przyciąga uwagę zwiedzających i zdobyła ich uznanie. Praca archeologów, muzealników i pasjonatów historii przyczyniła się do zidentyfikowania wielu odzyskanych obiektów i ich opisania, co pozwala na jeszcze pełniejsze zrozumienie przeszłości regionu. To właśnie dzięki pracy tych ludzi możliwe jest pokazanie wspaniałych efektów ważnego przedsięwzięcia, jakim jest modernizacja toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

Najciekawsze znalezisko - Boeing B-17 Flying Fortress

Najciekawszym przedmiotem, który udało się odzyskać, jest pozostałość amerykańskiego czterosilnikowego samolotu bombowego dalekiego zasięgu Boeing B-17 Flying Fortress, który został zestrzelony 7 października 1944 r. podczas nalotu na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach. Na pokładzie było 11 członków załogi, z których 4 nadal są uważani za zaginionych. Znaleziono kilka charakterystycznych fragmentów samolotu, takich jak trójłopatowe śmigło, wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning 50 cal M2 oraz silnik lotniczy Wright R-1820-97 Cyclone serii G, który jest częścią wystawy.

Wystawa w Parlamencie Europejskim jest nie tylko doskonałą okazją do zaprezentowania odzyskanych zabytków, ale również do zwrócenia uwagi na wagę inwestycji w modernizację toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Dzięki tym inwestycjom, polski sektor morski zyskał nowoczesną infrastrukturę, co przełożyło się na poprawę konkurencyjności polskich portów morskich.

Co więcej, odzyskane zabytki stanowią ważny element kulturowy i historyczny, pozwalając nam spojrzeć w przeszłość i poznać historię regionu oraz ludzi, którzy tam żyli i pracowali. Prace nad odzyskiwaniem zabytków były skomplikowane i wymagały dużej precyzji oraz współpracy różnych instytucji i organizacji, co pokazuje, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe i jak należy o nie dbać.

Wszystkie odzyskane przedmioty są cennym źródłem informacji dla badaczy, którzy mogą dzięki nim zgłębiać historię regionu oraz wydarzenia z przeszłości. Dlatego tak ważne jest, aby takie zabytki były chronione i prezentowane publicznie, aby mogły być dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Wystawa w Parlamencie Europejskim jest jedną z wielu inicjatyw mających na celu promowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego. Dzięki takim przedsięwzięciom możemy zachować pamięć o przeszłości i kultywować naszą historię, co stanowi ważny element naszej tożsamości narodowej.