Wały Chrobrego. Wrota Szczecina

Tomasz Wieczorek, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, licencjonowany pilot oraz przewodnik turystyczny po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Współtwórca i koordynator projektów, w ramach których powstała zamkowa publikacja "ŚLADAMI LUBINUSA – PRZEWODNIK NIEZWYKŁY", film "ZAMEK WŚRÓD ATRAKCJI POMERANII", karty edukacyjne oraz gra planszowa po obiekcie szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich (projekt "Zamierzenie modelowe – Sieć Atrakcji Pomerania"). Autor tekstu przewodnika dla dzieci pt. "ZWIEDZAMY ZAMEK" oraz "WAŁY CHROBREGO – WROTA SZCZECINA". Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem "ZAMEK SZCZECIŃSKI". Członek komisji egzaminacyjnych na przewodników turystycznych, powoływanych przez Urząd Marszałkowski. Prowadzi systematyczne zwiedzania Zamku oraz miasta Szczecina ukierunkowane na przybliżanie walorów turystycznych, kulturowych i historycznych, m.in.: w ramach Pikniku na Odrą akcja "Pokaż Szczecin swoim dzieciom" oraz "Pokaż Szczecin swoim gościom", czy też zwiedzania Zamku dla grup przedszkolnych i szkolnych połączonych z inscenizacjami na temat historii oraz legend, przy okazji rocznicy ślubu księcia Bogusława X z królewną Anną Jagiellonką, urodzin Lubinusa, Dnia Gryfa oraz rocznicy nadania Szczecinowi praw miejskich. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim, Mapie Lubinusa oraz dziejach Szczecina.

"WałyChrobrego. Wrota Szczecina"
tekst i zdjęcia: Tomasz Wieczorek
projekt postaci Gryfitka: Paweł Lewandowski

Dzięki tej ciekawej publikacji zarówno młodzi, jak i nieco starsi miłośnicy zwiedzania mają okazję poszerzyć swą wiedzę na temat Szczecina. Ptaś Gryfitek patrzy na miasto okiem turysty, dostrzega szczegóły, nie waha się pytać, zachwyca się niezwykłymi budowlami, rzeźbami i zielenią Szczecina.

Publikacja ta zbiegła się z dwudziestoleciem pracy przewodnickiej i w dużej mierze jest oparta na zdobytym doświadczeniu Pana Tomasza.
Kim był Jan z Kolna i Jan Wyszak, których sylwetki zdobią fontannę przy Wałach Chrobrego? Kto był pomysłodawcą tarasów nad Odrą? Jakie kunsztowne ornamenty zdobią gmach Muzeum Narodowego? Co czterofajkowiec Titanic miał wspólnego ze Szczecinem? Na te i wiele innych pytań czytelnicy znajdą odpowiedź po lekturze, która z pewnością zainspiruje ich do wielu spacerów i poszukiwań…
W zeszycie edukacyjnym znalazło się również miejsce na krótkie zadania/akcje. Gryfitek zadaje czytelnikom pytania,  sprawdza ich wiedzę, zachęca m.in. do stworzenia drzewa genealogicznego.

Prelekcja w ramach "Ludzie i ich pasje".

16 kwietnia (poniedziałek)
godz. 17.00 sala plafonowa, Armii krajowej 13