XIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Kołobrzegu

Za nami XIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Kołobrzegu. W tym roku wystartowało dziewięć trzyosobowych drużyn, złozonych z uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjum, z następujących placówek oświatowych:

• Sp nr 1 Kołobrzeg;

• Sp nr 4 Kołobrzeg;

• Sp nr 5 Kołobrzeg;

• Sp nr 7 Kołobrzeg

• Sp nr 8 Kołobrzeg;

• Sp Morska Kraina Kołobrzeg;

• Sp Dźwirzyno;

• Gimnazjum nr 2 Kołobrzeg;

• Gimnazjum Dźwirzyno.

Organizatorami konkursu byli Zespół Szkół Społecznych nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Konkurs objęty był honorowym patronatem Starosty Kołobrzeskiego – Tomasza Tamborskiego. Wpisany również został do miejskich obchodów 74 rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

• Paulina Miszczyszyn – nauczyciel w ZSP;

• Stefan Raniecki – licencjonowany przewodnik turystyczny;

• Piotr Leszmann – adiunkt w Muzeum Oręża Polskiego.

W pierwszej części konkursu do rozwiązania był test historyczny (odpowiedzi udzielała drużyna), składający się z dziesięciu pytań obejmujących najważniejsze wydarzenia z historii Kołobrzegu. Autorką pytań była Pani Ewa Jaster – nauczyciel historii w ZSP, organizator konkursu. Pytania nie były łatwe i wymagały długotrwałego przygotowania. Wśród pytań pojawiło się między innymi takie:

W 1222 r. Kościół świętych Janów w Budzistowie został podarowany klasztorowi benedektynów w Mogilnie. Kto dokonał darowizny ? Do którego roku przebywał Kościół w rękach benedektynów i na rzecz kogo został przez nich utracony.

Najlepiej z testem poradzili sobie uczniowie Gimnazjum nr 2, którzy jako pierwsi w historii konkursu odpowiedzieli prawidłowo na wszystkie pytania, otrzymując maksymalną liczbę punktów.

Drugim zadaniem dla drużyn było napisanie ballady, opowieści o Kołobrzegu z ujęciem historii miasta i miejsc z nią związanych. Komisja sędziowska była pod wielkim wrażeniem pomysłowości i kreatywności zawodników przy pisaniu kołobrzeskich ballad.

Następnie Pan Stefan Raniecki wygłosił referat o niemieckiej maszynie szyfrującej Enigma. Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna. Ostatnim zadaniem dla drużyn było rozwiązanie testu dotyczącego historii enigmy.

Po zsumowaniu wszystkich punktów kolejność pierwszych trzech miejsc była następująca:

• I miejsce Gimnazjum nr 2 z Kołobrzegu 34 punkty;

• II miejsce Gimnazjum z Dźwirzyna 27 punktów;

• III miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 26 punktów.

Po części drużynowj, przyszedł czas na konkurs indywidualny (pytania z gry planszowej o Kołobrzegu). Przedstawiamy najlepszą trójkę:

• I miejsce Szymon Pawlicki Gimnazjum Dźwirzyno;

• II miejsce Maksym Celiński Szkoła Podstawowa nr 1;

• III miejsce Martyna Klepaszewska Szkoła Podstawowa nr 8.

Wszystkie drużyny oraz zawodnicy biorący udział w konkursie indywidualnym otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, które wręczył Dyrektor Zespołu Szkół Społecznych, Witold Woszczyński. Dodatkowo trzy najlepsze zespoły otrzynały puchary.

Nagrody ufundowane zostały przez:

• Zespół Szkół Społecznych;

• Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu;

• Gminę Miasto Kołobrzeg;

• Muzeum Oręża Polskiego.

Przewidziana na ten dzień była również druga część konkursu, która miała odbyć się na terenie Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego. Ze względu jednak na sprawy organizacyjne, termin został przesunięty na koniec maja.

Wszystkim uczestnikom, nauczycielom, wychowawcom dziękujemy, życzymy wielu sukcesów i do zobaczenia za rok.