Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88
AKTUALNOŚCI

XIX Targ Solny

XIX Historyczny Targ Solny: Pokazujemy Dziedzictwo Kołobrzegu

W Muzeum Miasta Kołobrzeg odbyła się konferencja prasowa, dotycząca XIX Historycznego Targu Solnego, organizowanego 20-21 maja 2023 r. w ramach obchodów Dni Miasta Kołobrzegu.

Targ Solny w Kołobrzegu, którego organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, to coroczne wydarzenie, które cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów. Wydarzenie otrzymało w tym roku wsparcie finansowe, logistyczne i merytoryczne od Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Gminy Miasto Kołobrzeg oraz Muzeum Oręża Polskiego, będącego także partnerem wydarzenia. Honorowy Patronat nad targiem objęła Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.

 

Historia Targu Solnego w Kołobrzegu

Początek Targów Solnych w Kołobrzegu miał miejsce w maju 2005 roku, w ramach obchodów 750. rocznicy nadania praw miejskich Kołobrzegowi w dniu 23 maja 1255 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy rzemieślnicy zaprezentowali swoje umiejętności, a uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 wystawili inscenizację historyczną pt. "Jeden dzień w średniowieczu". Stoisko przygotowane przez dzieci z tej szkoły cieszyło się rokrocznie dużym zainteresowaniem widzów, zwłaszcza rówieśników, którzy zadawali pytania i próbowali swoich sił w mieleniu zboża w żarnach, wypieku podpłomyków, chodzeniu na szczudłach, czy tkaniu na bardkach i tabliczkach.

Z biegiem lat festyn zyskał coraz większą popularność, stając się corocznym wydarzeniem w ramach obchodów Dni Miasta. To dynamiczne wydarzenie przyciąga nie tylko mieszkańców Kołobrzegu, ale także turystów z różnych zakątków Polski i zagranicy. Targi Solne stały się prawdziwą tradycją, która stale się rozwija i oferuje coraz więcej atrakcji dla odwiedzających.

 

Bogactwo Atrakcji Historycznych

Przed nami dwudniowy festyn historyczny, który pozwoli odwiedzającym przenieść się w czasie i poznać dawne rzemiosła, ginące zawody oraz tradycyjne produkty regionalne. Tegoroczna edycja targu zaprezentuje około 100 rekonstruktorów z grup historycznych z całej Polski.

 

Odkryj Przeszłość

Podczas targu będzie można obejrzeć pokazy walk wojowników oraz przymierzyć ich stroje. Będzie również możliwość strzelania z łuku oraz sprawdzenia swoich umiejętności podczas zabaw i gier słowiańskich. Rzemieślnicy zaprezentują swoje umiejętności w różnych dziedzinach, takich jak jubilerstwo, bursztyniarstwo, snycerstwo, kaletnictwo, serowarstwo, bartnictwo, mennictwo, sfragistyka, zielarstwo. Na targu pojawi się także grupa rekonstrukcyjna Słowianie, działająca przy Towarzystwie, która zaprezentuje techniki tkania, wiercenia średniowiecznymi wiertarkami, lepienia z gliny oraz ubijania kaszy.

Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza Parsęta, działająca przy Towarzystwie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, przygotowała stanowisko, które z pewnością zainteresuje wielu odwiedzających. Grupa ta specjalizuje się w badaniu i dokumentowaniu dziedzictwa historycznego, związanego z rejonem rzeki Parsęty. Będą prezentować swoje odkrycia, zdjęcia, mapy oraz ciekawostki dotyczące historii tego obszaru.

Kolejnym uczestnikiem targu jest wydawnictwo historyczne "Trygław". Znane z publikacji historycznych wysokiej jakości, będzie prezentować swoje najnowsze książki dotyczące historii regionu Kołobrzegu i okolic. Miłośnicy historii z pewnością znajdą tutaj wiele interesujących tytułów, które pozwolą im zgłębić przeszłość tego malowniczego miejsca.

Wzorem ubiegłego roku, również w tegorocznej edycji XIX Historycznego Targu Solnego będzie działał punkt informacyjny, prowadzony przez doświadczone seniorki Koła Historycznego, działającego przy Towarzystwie.

Ponadto, niezmiennie od osiemnastu lat, na targu pojawi się grupa rekonstrukcyjna dziecięca Słowianie, działająca przy Towarzystwie.

 

Nowości na Targu

Jedną z nowości będzie możliwość obejrzenia kołobrzeskich zabytków w technologii 3D, przygotowanych przez nauczyciela i uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Henryka Sieniewicza w Kołobrzegu.

 

Bogactwo Smaków i Tradycji

Podczas XIX Historycznego Targu Solnego nie zabraknie również atrakcji dla smakoszy. Będzie można skosztować tradycyjnego chleba ze smalcem oraz pysznych podpłomyków, które zachwycą swoim smakiem.

 

Podsumowanie

XIX Historyczny Targ Solny w Kołobrzegu, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, to wydarzenie, które przeniesie nas w świat przeszłości. Dzięki licznej obecności grup rekonstrukcyjnych, odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z różnymi aspektami życia i rzemiosłami sprzed wieków. Pokazy walk, tradycyjne rzemiosła, występy artystyczne i możliwość spróbowania regionalnych smakołyków sprawią, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Nie przegap XIX Historycznego Targu Solnego w Kołobrzegu! Przyłącz się do tej niezwykłej podróży w czasie i ciesz się atmosferą pełną historii, tradycji i fascynujących doświadczeń.

Park im. płk Anatola Przybylskiego (przy Baszcie Lontowej) :

  • sobota 20 maja, w godzinach 10.00-19.00
  • niedziela 21 maja, w godzinach 10.00-17.00

 

#Tradycja #Kultura #Historia #PomorzeZachodnie

Partnerem wydarzenia jest: Pomorze Zachodnie.

@pomzachodnie @pomorzezachodnienews

https://targsolny.pl/