Rezerwacja grup tel. 94 352 12 88

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, założone 8 maja 1963 roku, jest jednym z najważniejszych muzeów wojskowych w Polsce. Położone w malowniczym Kołobrzegu oraz okolicznych gminach, muzeum słynie z imponującej kolekcji militariów, obejmującej okres od średniowiecza po współczesność. Dzięki różnorodnym ekspozycjom, w tym głównej wystawie "Dzieje Oręża Polskiego" oraz licznym oddziałom, takim jak Muzeum Miasta Kołobrzeg, Skansen Morski, Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku i Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie, placówka przyciąga rzesze pasjonatów historii oraz turystów. Bogate zbiory, w tym mundury, uzbrojenie i pojazdy wojskowe, a także działalność edukacyjna, sprawiają, że muzeum jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym w regionie.

AKTUALNOŚCI

W środę, 25 czerwca, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przygotowało i zorganizowało podróż edukacyjną „Pamięć i pokolenia – podróż szlakiem Wału Pomorskiego”, w której wzięło udział prawie 50 osób. Dla wielu uczestników była to wyprawa pełna wzruszeń – szczególnie podczas zatrzymań przy miejscach pamięci, upamiętniających tragiczne wydarzenia związane z walkami polskich żołnierzy.

25 czerwca 2025 roku, w Sali Plafonowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, podpisana została umowa na dofinansowanie zadania pn. „Wykonanie projektu budowlanego ratunkowego remontu Oficyny XV w. Kamienicy Kupieckiej w Kołobrzegu”. W obecności Starosty Kołobrzeskiego Mirosława Tessikowskiego, umowę podpisali: Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego.

W niewielkiej figurce z wapienia kryje się wielka historia sprzed ponad sześciu tysięcy lat. O znalezisku, które może na nowo napisać pradzieje Pomorza, rozmawiano 13 czerwca w Muzeum Miasta Kołobreg podczas specjalnej konferencji prasowej. Kołobrzeska Wenus – tak nazwano kamienną figurkę kobiety z okresu neolitu, odnalezioną w dzielnicy Podczele – już teraz uznawana jest za jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat w Polsce.

W sobotę, 24 maja 2025 roku, Plac Słowiański w Kołobrzegu znów zamienił się w tętniące życiem średniowieczne miasteczko. Rozpoczął się XXI Historyczny Targ Solny pod hasłem „Otwarte bramy średniowiecza”, organizowany w ramach obchodów rocznicy nadania Kołobrzegowi praw miejskich. Największym wydarzeniem dnia było widowisko historyczne „Chrobry – droga do tronu”, przygotowane przez Igora Górewicza z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

 

Strona internetowa Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wykorzystuje pliki cookie w celu poprawnej realizacji dostarczanych usług i informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych. Korzystanie z naszej strony internetowej bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym (więcej informacji)Rozumiem i zgadzam się