Kołobrzeg ze względu na swoje położenie w środkowej części południowego wybrzeża Bałtyku stanowił od zarania dziejów ważny ośrodek handlowy.

Podczas II wojny światowej port w Kołobrzegu był niemiecką bazą morską a od 1945 roku spełniał rolę ważnego punktu ewakuacyjnego.

Od 2016 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prowadzi systematyczne badania pod kątem lokalizacji i ewidencji podwodnych stanowisk archeologicznych. W 2017 roku prace ekipy muzealnej skupiały się na 3 podwodnych lokalizacjach. Najciekawsze efekty przyniosły badania wraku niemieckiego promu desantowego F 193.

 

18 grudnia 2017 roku w ramach projektu ,,Wraki Kołobrzegu 2017” Muzeum Oręża Polskiego wraz z partnerami wydobyło 75 mm armatę Schneider wz.97 na podstawie morskiej. Takich armat używało Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku, były montowane m.in. na okrętach: szkolnej jednostce ORP ,,Mazur”, kanonierkach ORP ,,Komendant Piłsudski” i ORP ,,Generał Haller”, trałowcach ORP ,,Żuraw” i ORP ,,Czapla”, monitorach rzecznych ORP ,,Warszawa”, ,,Horodyszcze”, ,,Pińsk”, ,,Toruń” oraz w improwizowanych pociągach pancernych Lądowej Obrony Wybrzeża i w bateriach przeciwdesantowych artylerii nadbrzeżnej.

Akcja wydobycia 75 mm armaty Schneider wz.97 na podstawie morskiej odbyła się pod patronatem: Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz Starosty Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego.
Sponsorem głównym podwodnych badań w 2017 roku jest firma Tecline.

"Wszystko na to wskazuje, że z niemieckiego wraku, który zatonął w 1945 roku w okolicach Kołobrzegu wydobyliśmy polską armatę z września 1939 roku. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że mamy ,,armatę Niepodległej" i tym samym Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w dość oryginalny sposób zainaugurowało 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę." [Aleksander Ostasz – Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu]

Badania możliwe są dzięki zaangażowaniu i pomocy:
- Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu
- Pawła Depty – Jednostka Saracen
- Portowej Ochotniczej Straży Pożarnej „TRYTON” z Kołobrzegu
- Zakładu Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service
- Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza
- Urzędu Morskiego w Słupsku
- Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego
- firmy ESCORT Sp. z o.o., która zrealizowała etap badań sonarowych
- firmy Digital Archaeology, która wykonała podwodną dokumentację fotogrametryczną
- Muzeum Narodowego w Szczecinie
- firm Seaya, Exofin, VIP Diver

Szczególne podziękowania dla: Arek Siewierski ,, Woodhaven”, Paweł Depta, Czarek Górzyński, Tomasz Kurzawski, Jacek Podolak, Andrzej Ditrich, Dariusz Pietruszka, Krzysztof Mum oraz Piotr Kazmierczak ,, Kruszyna”.

Kierownik całości prac: Aleksander Ostasz – Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, rzeczoznawca MKiDN.

Skład ekipy biorącej udział w badaniach: Kazimierz Kotlewski, Jacek Podolak, Krzysztof Zasadzki, Michał Penkowski, Mariusz Szymański, Paweł Depta, Czarek Górzyński, Tomasz Kurzawski.

APEL
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprasza do współpracy wszystkie osoby posiadające informacje o nieodkrytych samolotach, czołgach lub innych obiektach, które powinny znaleźć się w polskich muzeach. Prosimy o kontakt: e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 601 402 400

 

Partnerzy


 

 

BIP

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na stronie internetowej oraz w publikacjach przetwarza dane osobowe – rozpowszechnia wizerunek osób uczestniczących w publicznych imprezach organizowanych przez Muzeum zgodnie z art. 81 ust. 1 Ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 666). Uczestnik imprezy może zażądać zaprzestania przetwarzania danych osobowych – rozpowszechniania wizerunku, poprzez zgłoszenie powyższego faktu w formie pisemnej do Muzeum.