Oddział DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO to wystawa stała znajdująca się w budynku przy ul. ppor Emilii Gierczak 5 oraz ekspozycja plenerowa sprzętu ciężkiego. Stała ekspozycja ułożona chronologicznie,przedstawia bogatą kolekcję dokumentującą historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do współczesności.

GODZINY ZWIEDZANIA: Dzieje Oręża Polskiego

Zwiedzanie kołobrzeskiego muzeum to prawdziwa lekcja historii techniki wojskowej. Kolekcja została utworzona na podstawie świadectw pochodzących z wykopalisk archeologicznych (groty strzał, ostrogi, włócznie i topory), poprzez średniowieczną broń drzewcową, kolną, sieczną i miotającą, czy też bogato reprezentowane eksponaty dotyczące walk na morzu (kompasy, kotwice, modele okrętów); przebiega przez kolekcję XVIII wiecznych szabli, karabeli, lanc, pocisków artyleryjskich i luf armatnich.
Muzeum posiada najbogatszy w Polsce zbiór związany z uzbrojeniem, wyposażeniem i mundurami żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej oraz unikatową kolekcję mundurów oddziałów paramilitarnych.
Kolekcja broni strzeleckiej, orderów, odznaczeń i odznak pamiątkowych stanowi wstęp do bogatej prezentacji pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej i artylerii eksponowanej w sali techniki oraz na wystawie plenerowej.

Na uwagę zasługuje panoramiczny obraz "Kołobrzeg 1945.Ostatni Bój" autorstwa Stefana Garwatowskiego (olej na płótnie) wraz z dioramą przedstawiającą m.in artefakty znalezione na terenach walk o Kołobrzeg i na Pomorzu.

Szczególnie polecamy nowo otwartą część wystawy głównej poświęconą Zaślubinom z morzem. Wystawa wykorzystująca nowoczesne rozwiązania  wystawiennicze ukazuje wszystkie znane i rozpoznawalne fakty z historii związane z zaślubinami z morzem – od symboliki wody jako pramaterii wszechświata poprzez uroczyste ceremonie zaślubin we wczesnym średniowieczu, aż do ważnych dla polskiej racji stanu wydarzeń, które towarzyszyły powrotowi Polski nad Bałtyk – zaślubin w Pucku i w Kołobrzegu.

Nowy numer "Gazety Muzealnej"
Pobierz plik pdf - kliknij