Zapraszamy na nową wystawę czasową o późnogotyckiej architekturze ceglanej, w budynku Muzeum przy ul. Armii Krajowej 13.

W dniu 23 maja 2015 r. o godz. 18:00 odbyło się otwarcie wystawy posterowa pt. “Innowacja i tradycja - Henryk Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana na Pomorzu i w Marchii Brandenburskiej”. Wystawa składa się z 24 plansz. Poświęcona jest osobie Henryka Brunsberga,  wybitnego architekta i budowniczego działającego na terenie Pomorza i Marchii Brandeburskiej. Henryk Brunsberg urodził się ok. 1350 r. na terenie Prus Książęcych, a zmarł po 1428 r. najprawdopodobniej w Szczecinie. Jego styl charakteryzował się używaniem w budownictwie bogato profilowanych kształtek, filigranowych maswerków, ozdobnych szczytów z palonej cegły oraz glazury. Szkoła mistrza Henryka bardzo silnie wpływała na budownictwo sakralne na terenie Wielkopolski, a nawet Śląska.

Ciekawą i barwną opowieść o Henryku Brunsbergu i całej wystawie przedstawiła Pani Claudia Tutsch z Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej. To właśnie ta organizacja przy współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz z Archidecezją Szczecińsko-Kamieńską przygotowała tą wystawę, pomyślaną jako "wędrowną".

Wystawę zwiedzać można w pałacyku Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13 w godzinach otwarcia Muzeum, do 8 września 2015 r.

Serdecznie zapraszamy

 

 

zdjęcia: Aleksander Ostasz, Radosław Horanin

 

 

Partnerzy


 

 

BIP

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na stronie internetowej oraz w publikacjach przetwarza dane osobowe – rozpowszechnia wizerunek osób uczestniczących w publicznych imprezach organizowanych przez Muzeum zgodnie z art. 81 ust. 1 Ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 666). Uczestnik imprezy może zażądać zaprzestania przetwarzania danych osobowych – rozpowszechniania wizerunku, poprzez zgłoszenie powyższego faktu w formie pisemnej do Muzeum.