Muzeum Oręża Polskiego zaprasza na zajęcia edukacyjne w okresie przerwy zimowej, które będą odbywać się w dniach od 13 do 24 lutego. Liczba miejsc ograniczona.


Program zajęć edukacyjnych, realizowanych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w dniach 13.02 - 24.02.2017 r.


Wkrótce uczniowie rozpoczną przerwę w nauce, związaną z feriami zimowymi. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu będzie realizować, już po raz dziewiąty program aktywnej przestrzeni muzealnej. Podpatrując dobre praktyki instytucji kulturalno - oświatowych, przygotowaliśmy program edukacyjny, który powinien sprawić, że uczestnictwo w „Feriach z Historią”, będzie dla najmłodszych ciekawym przeżyciem, pełnym wrażeń, zabawy również i nauki.  Zajęcia nasze są uzupełnieniem muzealnej oferty edukacyjnej, którą proponujemy najmłodszym widzom w formie przede wszystkim lekcji muzealnych, ale także konkursów historycznych, spacerów miejskich itp.  Zakładamy, że uczestnictwo w „Feriach z Historią” pomoże zdobyć lub poszerzyć wiedzę o regionie, ukształtuje umiejętności dostrzegania wartości historyczno - kulturowych małej ojczyzny - miejsca w którym żyjemy.

Program zajęć w pierwszym, jak i w drugim tygodniu ferii będzie taki sam. Rodzice będą mogli wybrać na który tydzień chcą zapisać swoje dziecko. Podyktowane jest to  coraz większą liczbą dzieci chcących wziąć udział w zajęciach oraz tym, że proponowane przez nas warsztaty tematyczne, ze względów organizacyjnych muszą odbywać się w grupach nie przekraczających kilkanaście osób.


Dzień 1    13 lutego 2017r. - poniedziałek

Dzień 6    20 lutego 2017r. - poniedziałek


Zimowe zajęcia na świeżym powietrzu - Stojkowo

Tym razem połączymy wojskowe zajęcia  z żeglarskimi zabawami

- wojskowe szkolenie, prowadzone metodą musztry bojowej i dobrej  zabawy : malowanie kamuflażu na twarzy, przebieranie się w mundury oraz:

I część
- manewry wojskowe – sprawnościowy wojskowy tor przeszkód – ,,małpi gaj”;
- strzelnica - strzelanie sytuacyjne z karabinków;
- poszukiwanie skarbów, min przy pomocy elektronicznych wykrywaczy metalu;
- nauka rozpalania ogniska;
- musztra;
- przejażdżki konne;
- przejażdżki samochodem terenowym;
- „saper myli się tylko raz“;
- „chemiczne zabawy”;
- i inne

II część
- walka na boomie;
- konkurs ciesielski;
- konkurs zręcznościowy „linki”;
- nauka szanty, tańce folkowe
- i inne.
 
Zajęcia poprowadzi  edukator Tadeusz Waśko, który znany jest między innymi z prowadzenia zajęć „Piracka Przygoda”.

Zbiórka uczestników o godz. 9.00, przy Ratuszu

9.15 - wyjazd
10.00 - 16.30 zajęcia edukacyjne w Stojkowie
ok. 17.00 Kołobrzeg
 


Dzień 2    14 lutego 2017r. - wtorek

Dzień 8    22 lutego 2017r. - środa


Mielno - Edukacyjne Gospodarstwo Agroturystyczne „Nadmorskie Zacisze”

tematy warsztatów:

Od ziarenka garsteczki do własnej bułeczki - poznajemy ziarna zbóż, mielimy ziarno na mąkę, samodzielnie wyrabiamy i formujemy bułeczki. Poznajemy zwyczaje związane z wypiekiem chleba. Pieczemy nasze dzieła w wielkim glinianym piecu chlebowym opalanym drewnem. Pachnące bułeczki zabieramy ze sobą do domu.  

Mleko i jego przetwory - wszystko o mleku i produktach mlecznych, domowy wyrób masła, twarogu, serów podpuszczkowych, a na deser pyszny koktajl.

Do dyspozycji dzieci również plac zabaw oraz możliwość bliskiego spotkania się ze zwierzętami:
- konie, pies, koty oraz króliki.
www.agroturystyka-mielno.pl

Zbiórka uczestników o godz. 8.00, przy Ratuszu

8.15 - wyjazd
9.00 - rozpoczęcie warsztatów
15.30 - zakończenie i powrót do Kołobrzegu
16.00  Kołobrzeg


Dzień 3    15 lutego 2017r. - środa

Dzień 7    21 lutego 2017r. - wtorek


Przyrodnicze zagadki Pomorza Zachodniego

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej w Kliniskach Wielkich - pobyt w godz. 9.00 - 12.00

1. „poznać, przeżyć, zrozumieć" - zajęcia dydaktyczne;

2. ścieżka edukacyjno - przyrodnicza - posiadająca 11 przystanków z opisem funkcjonowania ekosystemu leśnego oraz pracy leśników.


3. zagroda pokazowa konika polskiego - Obecnie przebywa tu 9 koników, które ze względów hodowlanych musiały być odizolowane od reszty stada. Znacznie większą ilość koni można spotkać na terenie tzw. dużej zagrody, w której przebywają obecnie dwa stada (zwane tabunami). Wprawdzie trudniej jest je spotkać ale za to ich widok dostarcza dużo radości.

4. ognisko !!!

www.kliniska.szczecin.lasy.gov.pl

Papugarnia

Wizyta w szczecińskiej papugarni - największa tego typu w Polsce. Mieszka w niej ponad sto przyjaznych ptaków. Ary, Kakadu białe i różowe, mnichy, żako, księżniczki Walii, konury słoneczne i... bażanty. Zwierzęta są przyjazne, dają się głaskać, chętnie siadają na ramionach i głowach odwiedzających. Niektóre z nich potrafią mówić.


Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

Zwiedzanie oranżerii - gdzie wśród śpiewu ptaków i szumu wody podziwiać można rośliny typowe dla klimatu śródziemnomorskiego. Pod szklanym dachem zgromadzono wiele ciekawostek botanicznych, takich jak: pistacje, akanty, wawrzyny, zimozielone dęby, a także przepiękne, owocujące oliwki. Cała przestrzeń została podzielona na części, w których starano się odtworzyć krajobrazy typowe dla rejonu Morza Śródziemnego. Mamy tu fragment gaju oliwnego z oliwkami, pejzażu toskańskiego z różnymi odmianami winorośli, włoskiej ulicy z przepięknie kwitnącą bugenwillą, ogrodu warzywnego i ziołowego, oczko wodne i obsadzone różami gazebo

„Magia kolorów i burza w szklance”– zajęcia w laboratorium chemicznym. Uczniowie zapoznają się z zakresem prac prowadzonych w pracowniach chemii i gleboznawstwa, prezentowany jest sprzęt laboratoryjny służący do analiz chemicznych. Uczestnicy obserwują następujące doświadczenia: „sztywna piana”, „lokomotywa”, chromatografia bibułowa, „barwne płomienie”, „burza w probówce”, „kameleon”, samozapłon.

www.ogrodprzelewice.pl

Zbiórka uczestników o godz. 7.00,  przy Ratuszu

7.15 - wyjazd
8.45 - Kliniska
9.00 - zagroda pokazowa konika polskiego
9.45 - 12.00 - zajęcia edukacyjne na terenie ośrodka edukacji przyrodniczo - leśnej
12.30 - 13.30 - papugarnia
14.30 - 16.30 - Ogród Dendrologiczny w Przelewicach
wyjazd
w Kołobrzegu  ok. 19.00Dzień 4    16 lutego 2017r. - czwartek

Dzień 9    23 lutego 2017r. - czwartek

Wojskowa historia w Świnoujściu

Zwiedzanie jednostki i okrętów stacjonujących w Świnoujściu

8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

Jest związkiem taktycznym, którego głównym zadaniem jest obrona polskich obszarów morskich, utrzymanie reżimu operacyjnego w przybrzeżnej strefie obrony oraz udział w obronie wybrzeża morskiego. Siły okrętowe 8. Flotylli stacjonują w porcie wojennym w Świnoujściu.
W skład flotylli wchodzi 2. Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych (Świnoujście), 12. Dywizjon Trałowców (Świnoujście). Siły brzegowe Flotylli zorganizowane są w dwie specjalistyczne jednostki: 8. Dywizjon Przeciwlotniczy (Dziwnów), 8. Batalion Saperów (Dziwnów).
Zabezpieczenie logistyczne działań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża realizuje Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu. W skład Komendy Portu Wojennego wchodzą: Warsztaty Remontowe Techniki Morskiej, Zespół Transportu i Przeładunku, Zespół Zabezpieczenia, Ambulatorium z Izbą Chorych - PZOZ oraz Punkt Bazowania Kołobrzeg.
Ponadto w składzie flotylli występuje Klub 8 FOW i Klub 8 BSAP. W Świnoujściu stacjonuje również Orkiestra Wojskowa.

Zwiedzanie podziemnego miasto na Wyspie Wolin

Na wyspie Wolin w Świnoujściu znajduje się obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. To sieć podziemnych korytarzy o długości prawie 1 kilometra, kilkudziesięciu pomieszczeń i kilku wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. Historia całego kompleksu rozpoczyna się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Pierwsze umocnienia wybudowali tutaj Niemcy w latach 1935-1938. Powstała Bateria Vineta składała się z czterech wielkich schronów koszarowo-bojowych, schronu dowodzenia, magazynu amunicyjnego oraz maszynowni. Obiekty te stanowiły trzecią co do wielkości na polskim wybrzeżu baterię obrony wybrzeża, która była zapleczem dla Szkoły Artylerii Nadbrzeżnej.
Po II wojnie światowej kompleks zajęła polska armia. Początkowo nie było pomysłu jak go wykorzystać. W latach 50. postanowiono baterię przekształcić w zapasowe stanowisko dowodzenia dla najwyższych władz wojskowych polskiej armii. Dowództwo doszło do wniosku, że miejsce to jest idealne na ten cel. Pobliski teren został wyposażony w fortyfikacje polowe i stanowiska artylerii przeciwlotniczej a wszystkie schrony połączono kilometrem podziemnych tuneli! Wszystkie pomieszczenia Baterii Vineta wyremontowano.
Schrony połączono podziemnymi korytarzami i wyposażono. Były toalety, salonka i apartament dla dowódcy, prysznice, filtry wentylacyjne, hydrofory oraz nowoczesne systemy łączności. Powstało w pełni autonomiczne „podziemne miasto”. W przypadku wojny i bombardowań można było przebywać tam przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. O tajnym stanowisku dowodzenia wiedzieli tylko nieliczni – głównie najwyżsi rangą oficerowie. Była to jedna z pilnie strzeżonych tajemnic okresu „zimnej wojny” Umocnienia wizytował i kierował w nich ćwiczeniami m.in. generał Wojciech Jaruzelski Do niedawna był to najbardziej tajny obiekt wojskowy w północnej Polsce.

Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - Fort Gerharda
W muzeum znajdują się eksponaty związane z historią rozwoju obrony wybrzeża, ze szczególnym uwzględnieniem historii rozwoju fortyfikacji nadbrzeżnych. Liczba prezentowanych eksponatów przekracza 1000. Muzeum wydaje własne publikacje z serii „Zeszyty Muzealne Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu”, organizuje imprezy o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym historię. Muzeum prowadzi działania mające na celu rewitalizację innych zabytkowych fortyfikacji nadbrzeżnych zlokalizowanych w Świnoujściu.

Zwiedzanie Fortu - w skórze rekruta

Byliście w pruskim wojsku? Chodziliście po polu minowym lub po linie zawieszonej nad fosą? A może strzelaliście z działa?

Jeżeli nie to koniecznie musicie odwiedzić Fort Gerharda – nadmorską twierdzę na wyspie Wolin, w której do dnia dzisiejszego urzęduje pruski Generał a na placach musztry ćwiczą Pruscy żołdacy!

Fort wybudowano w połowie XIX-go wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-sto wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Od 2001 fortalicja jest siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście (ostatniego pruskiego komendanta w Europie) i koszarami 3 batalionu 34 Pułku Fizylierów im. Królowej Szwedzkiej Wiktorii. Pułk jest jedyną armia na świecie, która z dnia na dzień, z godziny na godziny się powiększa i już niedługo będzie najliczniejszą armia na świecie! Przez fortowe place przeszło juz ponad 500 000 turystów, którzy po odbyciu przeszkolenia wojskowego, zostali mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i stali się rezerwistami regimentu!

Fort Gerharda jest jednym z niewielu w Europie żywych muzeów, gdzie turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie! I na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie Fortu ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. Turyści zwiedzają fortecę pod opieką „podłego” i oczywiście umundurowanego pruskiego żołdaka . W czasie marszu po terenie i wnętrzach Fortu zwiedzający poznają jego historię, przechodząc jednocześnie kilka prób, które sprawdzą czy kandydat nadaje się do wojskowej służby! Odwagi, ciemności i .. TAJEMNICA WOJSKOWA!

Zbiórka uczestników o godz. 7.15, przy Ratuszu

7.30 - wyjazd
10.00 - Świnoujście - Marynarka Wojenna;
12.30 - Podziemne miasto;
14.30 - Fort Gerharda;
14.30 - 16.30 - zajęcia na terenie fortu wraz ze zwiedzaniem muzeum
ok. 18.30 w Kołobrzegu


Dzień 5    17 lutego 2017r. - piątek

Dzień 10    24 lutego 2017r. - piątek

Historia wokół nas...

21 Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie

Baza podporządkowana jest 1 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. Głównym zadaniem 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie jest zapewnienie odpowiedniego zaplecza logistycznego dla Eskadr Lotnictwa Taktycznego oraz sprawne szkolenie lotnicze.

Podczas wizyty w jednostce będziemy mieli możliwość zwiedzania oraz zapoznania się z samolotami stacjonującymi w bazie.

Izba Regionalna w Rymaniu - zwiedzanie

W dniu 10 listopada 2016 r. dokonano uroczystego otwarcia Muzealnej Izby Regionalnej znajdującej się w budynku Zespołu Szkół Publicznych w Rymaniu.
20 kwietnia 2016 r.,  Stowarzyszenie Historyczne Pamięć i Tożasamość podpisało trójstronne porozumienie z wójtem Gminy Rymań, P. Mirosławem Terleckim oraz dyrektorem Zespołu Szkół w Rymaniu, p. Henrykiem Gromkiem o udostępnienie pomieszczenia w szkole i utworzenie w nim Regionalnej Izby Muzealnej. Zadaniem Izby miało być zebranie w jednym miejscu wszelkiego rodzaju pamiątek, przedmiotów codziennego użytku, dokumentów itp. opowiadających historię życia codziennego i historii Ziemi Rymańskiej.
Prace nad powstaniem RIM w Gminie Rymań koordynowali członkowie zarządu naszego Stowarzyszenia, panowie Tadeusz Dach i Edmund Kaźmierski, wspierani przez Andrzeja Kozioł i lokalnych działaczy społecznych, którym dziękujemy za ich pracę.
Pierwsze eksponaty zostały przekazane przez nauczyciela historii z Zespołu Szkół p. Ireneusza Piecyk, który od ponad 20 lat gromadził w szkole różnego rodzaju pamiątki związane z historią gminy Rymań. Następnie zaczęły spływać różnego rodzaju „znaleziska” od mieszkańców gminy, którzy wzbogacili muzeum o liczne i cenne eksponaty.
Poniżej krótka relacja, za portalem gorawino.net:
„(…) zaproszeni goście przeszli do pomieszczeń Izby Muzealnej. Tam Wójt Gminy, Mirosław Terlecki oraz Prezes Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość” Michał Zinowik, dokonali symbolicznego jej otwarcia. Wewnątrz, proboszcz parafii w Rymaniu ks. Krzysztof Kempa pobłogosławił Regionalną Izbę Muzealną i życzył jej dalszego rozwoju. Pan Ireneusz Piecyk mówił o początkach zbierania eksponatów do szkolnego mini muzeum oraz podkreślał, ze eksponaty przynosili rodzice i młodzież ucząca się w szkole. Zaznaczę też , że na otwarcie Izby Muzealnej przybyli dyrektor Muzeum w Koszalinie, przedstawiciele Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego oraz Fundacji Fort Rogowo, która prowadzi Muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej w Rogowie koło Kołobrzegu.”

Muzeum Amunicji Atomowej w Podborsku

Podczas organizowanych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu „Ferii z historią 2017” Studio Historyczne Huzar  zaprosi dzieci i młodzież uczestniczącą w tym przedsięwzięciu do zabawy edukacyjno-historycznej, związanej z okresem atomowej rywalizacji między państwami NATO, a tzw. Blokiem Wschodnim. Realizowana ona będzie w Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku i oparta o tamtejszy unikatowy, bo jedyny w Europie, tak doskonale zachowany relikt konfliktu z lat 1945-1992 – schron-magazyn głowic nuklearnych.
W ramach zabawy przewidziane zostało zwiedzanie Muzeum Zimnej Wojny z przewodnikiem, który opowie uczestnikom ferii nie tylko o samym Obiekcie 3001, ale też ciekawostkach związanych z atomowym wyścigiem zbrojeń. Oprócz tego dzieci i młodzież będzie miała okazję obejrzeć oryginalne artefakty związane z jednostkami Armii Radzieckiej, stacjonującymi w Podborsku oraz serii opatrzonych komentarzem zdjęć w postaci multimedialnego pokazu. Wśród zabytków będą między innymi oryginalne mundury, w których uczestnicy wykonają sobie pamiątkowe zdjęcie (po obróbce fotografie przesłane zostaną na wskazany adres e-mail), ekwipunek indywidualny oraz broń.
Ponadto Studio Historyczne Huzar przygotowało grę terenową, zatytułowaną: „Szpieg w Podborsku”. Realizowana będzie ona w formie popularnej zabawy typu „podchody” na terenie leśnym, otaczającym Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Rywalizacja opierać się będzie na ucieczce jednej oraz poszukiwaniach prowadzonych przez drugą grupę. Na zakończenie wszyscy spotkają się przy ognisku.


Zbiórka uczestników o godz. 7.45, przy Ratuszu

8.00 - wyjazd
9.00 - 11.00  - 21 Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie;
12.00 - 13.00 -Regionalna Izba Pamięci w Rymaniu;
14.00 - 17.00 - Muzeum Zimne Wojnyj  w Podborsku;
ok. 18.00  Kołobrzeg

Partnerzy „Ferii z Historią” - zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

- Miasto, Gmina Kołobrzeg;
- Powiat Kołobrzeski;
- Gospodarstwo Agroturystyczne „Zacisze” w Mielnie;
- Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej w Kliniskach Wielkich;
- Papugarnia w Szczecinie;
- Ogród Dendrologiczny w Przelewicach;
- 8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu;
- Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - Fort Gerharda;
- 21 Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie;
- Stowarzyszenie Historyczne Pamięć i Tożsamość ;
- Studio Historyczne Huzar;
- Tadeusz Waśko - Piracka Przygoda;
- firma transportowa MK - Travel z Kołobrzegu - Marek Kozieł


ZEBRANIE ORGANIZACYJNE
dla uczestników „Ferii z historią”  wraz z rodzicami, odbędzie się:
- dzieci zapisane na I tydzień zajęć - 11 lutego 2017 r. (sobota) o godz. 11.00
- dzieci zapisane na II tydzień zajęć - 18 lutego 2017 r. (sobota) o godz. 11.00
w Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Armii Krajowej 13
(Oddział Historii Miasta - sala plafonowa)
obecność obowiązkowa

UWAGA:
Zajęcia edukacyjne w ramach Ferii z Historią” przeznaczone są dla indywidualnego odbiorcy uczniów szkół podstawowych (klas II-VI), oraz szkół gimnazjalnych (klasy I).
zajęcia odbywają się od 13 do 24 lutego 2017r, od poniedziałku do piątku

(szczegółowy harmonogram zajęć podany jest w programie ferii);

Miejscem zbiórki i zakończenia zajęć dla uczestników jest Rynek Ratuszowy (od ulicy Ratuszowej)
Prosimy rodziców/ opiekunów o ubieranie dzieci odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych

Koordynator Ferii z Historią: Piotr Leszmann - asystent muzealny - Dział Udostępniania
i Upowszechniania Wystaw
tel. 94 352 52 53 wew. 14 (pon-pt  w godzinach 8.00- 16.00)  lub osobiście
Oddział Historii Miasta, ul. Armii Krajowej 13   I piętro - biblioteka

Zapisy od 12 stycznia do 10 lutego 2017r.
ilość miejsc ograniczona - liczy się kolejność zgłoszeń i wpłat

Kierownik I turnusu  - Piotr Leszmann

Kierownik II turnsu   - Karol Adamuszek   (tel. 94 352 52 53 wew. 15)


Cena za uczestnictwo w zajęciach „Ferie z hiistorią” wynosi  300 zł/ tydzień
(kalkulacja przy min. 40 uczestnikach)

(w cenie są ujęte wszystkie koszty związane z organizacją zajęć oraz ubezpieczenie NNW)

Partnerzy


 

 

BIP

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na stronie internetowej oraz w publikacjach przetwarza dane osobowe – rozpowszechnia wizerunek osób uczestniczących w publicznych imprezach organizowanych przez Muzeum zgodnie z art. 81 ust. 1 Ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 666). Uczestnik imprezy może zażądać zaprzestania przetwarzania danych osobowych – rozpowszechniania wizerunku, poprzez zgłoszenie powyższego faktu w formie pisemnej do Muzeum.