Trwają prace nad zmianami na naszej ekspozycji "Muzeum Zimnej Wojny" w magazynie amunicji atomowej w Podborsku. Dzięki staraniom muzealników, dotarł tam przedział silnikowy rakiety 8K14.


W miesiącu grudniu i styczniu, zwiedzanie muzeum w Podborsku jest nieco ograniczone. Zima jest okresem, w którym prowadzimy dalsze prace związane z uruchomieniem kolejnych elementów magazynu amunicji atomowej. Jednym z takich działań jest zakup przedziału silnikowego rakiety 8K14 do wyrzutni Scud-B "Elbrus", która mogła przenosić głowice z ładunkiem atomowym. To ważny eksponat, gdyż w bunkrze znajduje się oryginalny wózek atomowy, jednakże nie służący bezpośrednio do obsługi broni atomowej, a także kopia samej głowicy. Teraz, trafia tam oryginalny zabytek związany z historią zimnej wojny.

Należy podkreślić, że zdobywanie jakichkolwiek eksponatów związanych z technologią atomową, jest niezwykle trudne. Po pierwsze, jeśli zabytki pojawiają się na rynku, są bardzo kosztowne. Po drugie, stanowią rzadkość. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu udało się nabyć przedział silnikowy rakiety do wyrzutni typu "Elbrus" oraz oryginalny żyroskop, w oryginalnym opakowaniu. Dzięki życzliwej postawie właściciela ogromnej kolekcji, pana Jerzego Wawrzyniaka z PHu Waavia, otrzymaliśmy także bezpłatnie komputer do sterowania rakietą 8K14 oraz ster gazowy pokryty grafitem.

Rakieta 8K14 stanowiła ważne wyposażenie w arsenale taktycznym ZSRR i Wojska Polskiego w okresie zimnej wojny. Rakieta była wyposażona w silnik rakietowy na paliwo ciekłe. Ważyła nieco ok. 4 tony (bez głowicy) i miała zasięg ok 300 km.

Rakietę udało nam się przetransportować dzięki Adamowi Molisowi.

Fot. Robert Dziemba, Radosław Horanin


Partnerzy


 

 

BIP

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na stronie internetowej oraz w publikacjach przetwarza dane osobowe – rozpowszechnia wizerunek osób uczestniczących w publicznych imprezach organizowanych przez Muzeum zgodnie z art. 81 ust. 1 Ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 666). Uczestnik imprezy może zażądać zaprzestania przetwarzania danych osobowych – rozpowszechniania wizerunku, poprzez zgłoszenie powyższego faktu w formie pisemnej do Muzeum.