W świadomości Polaków pierwsze dni września są bardzo ważne. Wspominamy wówczas atak hitlerowskich Niemiec na Polskę i równoczesne rozpoczęcie II Wojny Światowej.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk było organizatorem Pikniku Historycznego na Westerplatte, który miał miejsce w dniach 1-3 września. Odbyły się rekonstrukcje historyczne odtwarzające walki z 1 września 1939 r. Można było skorzystać z przygotowanych wielu atrakcji: zwiedzania wartowni nr 1, czy bezpłatnego oprowadzenia przez przewodników PTTK po terenie Westerplatte. Przy wartowni  stacjonował zabytkowy samochód marki Citroen prezentujący uzbrojenie z czasów II Wojny Światowej. Atrakcją dla miłośników militariów była również okazja obejrzenia zabytkowego i współczesnego sprzętu wojskowego oraz szpitala polowego. Kolejną atrakcją były przejażdżki drezynami ręcznymi po nieczynnej linii bocznicy kolejowej biegnącej wzdłuż półwyspu Westerplatte.

Prezentowało się też kilka grup rekonstrukcyjnych, muzeów, stowarzyszeń i instytucji związanych z wojskiem. Wśród instytucji muzealnych, nie zabrakło Muzeum Oręża Polskiego. Przybyłym na Westerplatte mieszkańcom Trójmiasta oraz turystom pokazaliśmy nasz wielkogabarytowy sprzęt. Nasze sprawne technicznie pojazdy: działo samobieżne SU - 57 i pojazd opancerzony BTR-152 (do którego można było wejść) cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dla najmłodszych  przygotowaliśmy działko bezodrzutowe B-10 (można było postrzelać „na sucho”), pocisk typu Trzmiel i zestaw małego sapera.