Wystawa "Dzieje Kołobrzegu" ma już 12 lat. Właśnie przystępujemy do jej rewitalizacji i powiększenia ilości prezentowanych zbiorów.

Oddział Historii Miasta, funkcjonujący w Pałacu Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13, otwarty został na 40-lecie Muzeum Oręża Polskiego w 2004 roku. Pracami nad jego powstaniem kierowała ówczesna dyrektor muzeum - Barbara Zabel. Kwestia środków, powierzchni wystawienniczej, zbiorów, a przede wszystkim ważnej daty - rocznicy 750-lecia lokacji miasta spowodowała, że wystawa ta główny nacisk położyła na okres średniowieczny w historii Kołobrzegu. Po 12 latach, zmieniły się technologie, środki wyrazu artystycznego. Film, który przez lata prezentowany jest na wystawie, sam powoli stał się zabytkiem i są coraz większe problemy z jego emisją. Poza tym, pojawiają się głosy, że oddział ten powinien opowiadać pełną historię Kołobrzegu, nie tylko okres średniowiecza.

Powyższe elementy spowodowały, że wystawa przejdzie rewitalizację. Zamieni się w Muzeum Miasta Kołobrzeg. W ramach pierwszego etapu, zmieni się część wystawy do roku 1945. W przyszłości, jeśli znajdą się na ten cel środki finansowe, można będzie rozbudować wystawę o polską historię Kołobrzegu po 1945 roku. Obecnie, trwają przygotowania do projektu, którym kieruje dr Robert Dziemba. Wspólnie ze starszym kustoszem Barbarą Skomiał dokonana została kwerenda zbiorów, które znajdą się na wystawie, zarówno ze zbiorów własnych, jak i innych muzeów. Dzięki współpracy dyrektora Aleksandra Ostasza z Muzeum Narodowym w Szczecinie, jest szansa na wypożyczenie na kołobrzeską wystawę jednego z najstarszych zabytków z naszej okolicy - szczątków kobiety pochowanej w dębowej kłodzie, które zostały znalezione pod koniec XIX wieku w Bagiczu, a która żyła na tych ziemiach ok. 100 lat po Chrystusie.

Kierownik administracyjny muzuem - Marta Pape-Szurgut, rozeznała kwestie logistyczne i materiałowe. Będą one konsultowane z Miejskim Konserwatorem Zabytków - Ewą Kowalską. W pracach bierze również udział Radosław Horanin, który zajął się opracowaniem ustawienia armat przez Pałacem Braunschweigów, celem uatrakcyjnienia tej części miasta i przypomnienia jego charakteru. W muzeum zachowały się trzy armaty spod nieistniejącego obecnie pomnika Gneisenaua i Nettelbecka. Moździerz z tego samego pomnika został wyremontowany dzięki działalności Fundacji Historia Kołobrzegu. Obecnie przechowywany jest w muzeum przy ul. Gierczak, ale już wkrótce trafi do piwnic pałacu.

Część wystawy zostanie rozbudowana o okres Twierdzy Kołobrzeg, ze szczególnym uwzględnieniem roku 1807 i walk o miasto z udziałem żołnierzy 1 Pułku Piechoty księcia Antoniego Sułkowskiego. Środki finansowe na wykonanie tej wystawy muzeum otrzymało dzięki wsparciu prezydenta Kołobrzegu Janusza Gromka, włączając się tym samym w obchody 210 rocznicy walk o kołobrzeską twierdzę. Więcej w tym temacie, będziemy informowali już wkrótce.

Fot. Karol Adamuszek